Ughelli, Italia sacra, ed. by Coleti, VI, pp. 277-278
source date: [1121 March 1 - 1121 March 31] [Capua (Caserta)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini Salvatoris Jordanus Capuanus Princeps Donato Episcopo Puteolano salutem. Jesu Christi misericordia praestabilis, filiis Sanctae et Catholicae Ecclesiae nostris fidelibus. Quoniam ob salutem animarum gloriosae memor. scil. Roberti filii Principis avi, ac Jordani patris nostri, nec non et Secundi Riccardi, quam etiam Roberti Principum introscriptorum, et ob statum nostri Principatus, consilio quoque et interventu Domini Octodonis Secundi Dei gratia Capuae Archiepiscopi, nec non Domini Roberti Aversani Episcopi, ac Domini Guglielmi Nolani Episcopi, et Domini Matthaei sola Domini clementia Abb. S. Laurentii Aversani Monasterii, in Ecclesia S. Proculi Puteolani Episcopatus, in qua Dominus Donatus Dei gratia Venerabilis Episcopus praeesse dignoscitur, per hoc videlicet principale scriptum in perpetuum damus, reddimus, concedimus, et confirmamus, et insuper quiete dimittimus Eccl. S. Angeli sitam in crifta montis cum universis terris suis colendis, et cum pascuis, et cum omnibus ejus viis in eis intrandi, et exeundi, sicut praedicta Ecclesia nunc possidet, et dominatur excepta silva, de qua cum potestate habeat assidue juxta rationem ista Eccl. S. Proculi, et praefatus Dom. Donatus Ven. Episcopus, suique successores accipiant de lignaminibus, et quodlibet ob remedium animarum praedictorum Principum et meae super Altare S. Proculi Martyris per librum obtulit, et sicut praefatus Matthaeus Abb. in praedicto Capitulo ejusdem Monasterii datum, et concessum habet per quoddam scriptum per eundem Matthaeum Abb. et per plures alios confratres ejusdem Monasterii, probatum, et sigillo praedicti Monasterii sigillatum, una cum omnibus inferioribus, et superioribus suis, et cum omnibus suis pertinentiis; Nos praenominatus Secundus Jordanus Dei gratia Capuanorum Princeps in prefata Ecclesia S. Proculi Puteolani, in qua praefatus D. Donatus Venerabilis Episcopus praeest, per hoc videlicet principale scriptum in perpetuum damus, reddimus, et confirmamus, ac possessionem, et potestatem, ac dominationem praedictae Ecclesiae S. Proculi, et praenominati Domini Episcopi suisque successoribus faciendi exinde legaliter quicquid eis placuerit, remota omni inquietudine, contrarietate, et molestia omnium Principum successorum nostrorum, et Viceprincipum, Comitum, vel Vicecomitum, Judicum, Scultariorum, Gastaldeorum, aliorumque omnium mortalium personae. Quod si quis hujus nostrae concessionis, atque confirmationis paginae corrector, aut violator extiterit, aut contra principale scriptum agere tentaverit, viginti libras auri purissimi persolvat, medietatem dictae Ecclesiae S. Proculi, et Domino Donato Venerabili Episcopo, suisque successoribus, et medietatem nostro sacro Palatio, et soluta poena librarum, hoc principale scriptum, qualiter continet, firmum, munitum, atque inviolabile permaneat in perpetuum, et ut hoc principale scriptum ab omnibus firmius consideretur, et diligentius servetur, manu propria subscribens illud corroboravimus, et nostro sigillo illud insigniri jussimus ex successione nostrae praefatae potestatis. Scripsi ego Philippus Palatinus Vice, in anno Dominicae Incarnationis 1121. Secundo anno principatus praefati D. Jordani gloriosi Principis. Datum in Capuano Palatio in mense Martio, Indict. 14.

Ughelli, IS, VI, pp. 277-278 (source of the text reproduced here).