Ughelli, Italia sacra, ed. by Coleti, VI, p. 446
source date: [1134 January 1 - 1134 December 31] [La datazione è incerta, ma Loud ipotizza ch
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Ego Rainulphus Dei gratia Comes, juro et promitto tibi Domino Stationi Episcopo, quod usque ad Kal. 5. Octobr. primo venturas assignabo tibi formam proprietatem tuae Ecclesiae, et in possessionem ponam te, et eandem Ecclesiam de toto feudo, quod Balcolinus miles tenuit de intus Cajatiam, et de foris infra finem ejusdem Civitatis, praeter domum, quae est infra Castrum et praeter terram, quam Malcerius vendidit Rogerio filio Altardi de Albiniano, et preter terram, de qua Giraldus et Gismundus singularem calumniam moverunt, quae est in loco Carpanito. Si nos enim praejudicium providerimus sine fraude, quam tibi promittamus, et post assignationem, et donationem . . . . . . et idem Cajaccianae Ecclesiae fecero de eodem feudo, et non ero in facto, concilio, seu consensu, quod tu, vel tui successores in toto, vel in parte perdatis, sed adjuvabo eandem Ecclesiam, et te, tuosque successores, illud tenere, defendere, contra omnes homines, qui in toto, vel in parte auferant, vel auferri consentiant, neque faciam. Haec omnia observabo sine fraude, et malo ingenio. Et sic Dominus me adjuvet, et haec sancta quatuor Evangelia Domini. Hoc actum est coram Domino Roberto Capuano Principe, et Dom. Henrico Agathe Episcopo, Joanne Abbate Diacono ejus, Riccardo Advocato, Zoffo Curolo milite, Filippo Judice Capuano, et Ursone Judice Agathae, et Presbytero Hisembrando praefati Principis Capellano, Petro Presbytero Cajaccianae Ecclesiae, et Guglielmo ejusdem Ecclesiae Diacono.

Ughelli, IS, VI, p. 446 (source of the text reproduced here).