Città del Vaticano, Archivio Segreto Vaticano, Regesto Vaticano 46, fol. 45v
source date: [1125 April 1 - 1125 April 30] [Capua (Caserta)] [1291]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Nos in dei omnipotentie nomine Secundus Iordanus divina providentia Capuanorum princeps. notum fieri volumnus omnibus filiis sancte et catholice ecclesie et nostris fidelibus quoniam ob salutem et remedium animarum quondam gloriosorum principum consanguineorum nostrorum. ac ob statum nostri principatus. tibi Octoni venerabili ac deo digno arciepiscopo Capuano. tibi enim pro parte et vice ecclesie sanctorum prothomartiris Stephani et Agathe que constructa est intus hanc nostram Capuanam civitatem in perpetuum per hanc videlicet principale scriptum damus. tradimus. concedimus ac confirmamus. hoc est integram unam ecclesiam nostram sancti tamari cum toto monticello nostro. in quo constructa est. qui monticellus cum ecclesia est prope villam Framculisii. et prope villam zormelli et hiis finibus terminatur. ab uno latere a parte meridiei est finis startia nostra quam nostre reservamus potestati. et qualiter vadit revolvendo versus septentrionem. est finis terra ecclesie sancti angeli que constructa est sub ipso monticello. et iterum revolvit contra orientem. est finis ipsa terra sancti angeli. et iterum revolvit contra meridiem. est finis similiter terra sancti angeli et finis terra nostra. ab alio latere. a parte septentrionis est finis via publica. ab uno capite a parte occidentis est finis via publica que est montis hunc achristicellum et montem ecclesie domini Salvatoris de civitate Theani. ab alio capite. a parte orientis est finis alia startia nostra quam nostre... reservavimus potestati. una cum omnibus inferioribus ac superioribus suis cum presis excadentiis. redditibus. divetis. et cum criptis ad radicem ipsius montis existendibus. et cum viis suis ibidem intrandi. exeundi. atque cum omnibus suis pertinentiis. Nos memoratus Secundus Iordanus dei gratia Capuanus princeps tibi supradicto Octoni venerabili archiepiscopo Capuano. et tuis successoribus in perpetuum. per hoc videlicet principale scriptum. damus et tradendo confirmamus ad possessionem et potestatem ac dominationem tuam. et successorum tuorum faciendi exinde suprascripte Capuana ecclesie quicquid tibi tuisque successoribus placuerit remota omni inquietudine. contrarietate vel molestia omnium principum successorum nostrum vel Viceprincipum Comitum vel Vicecomitum. Iudicum. sculdahorum. Castaldeorum. aliorumque omnium mortalium persone. Quod si quis huius nostre concessionis ac confirmationis pagine contemptor aut violator extiterit aut Contra hoc principale scriptum agere temptaverit. Sex libras auri purissimi persolvat. medietatem nostro sacro palatio. et medietatem tibi suprascripto Octoni venerabili arciepiscopo Capuano et tuis successoribus. Solutaque pena librarum auri. hoc principale scriptum firmum munitum. atque inviolabile maneat in perpetuum. ut autem hoc principale scriptum firmius credatur manu propria subscribende illud corroboravimus. et nostro Sigillo illud insigni iussimus. Ex iussione prefate potestatis scripsi. Ego Philippus palatinus iudex. in anno dominice incarnationis me vicesimo quinto et v ante [sic; recte "anno"] principatus prescripti domi [sic] Iordani gloriosi principis Capue. Dato Capuano palatio. in mense aprelis. per indictionem tertiam.

Loud 1980, pp. 175-176 (source of the text reproduced here).