Montecassino, Archivio privato, "Carte di Aversa", fasc. III, n. 4
source date: [1094 March 1 - 1094 March 31] [Aversa (Caserta)] [1094 March 1 - 1094 March 31?
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ NOS secundus Richardus, divina ordinante clementia Capuanorum princeps, per interventum Stantionis vice comitis aliorumque fidelium nostrorum, tibi Rao fideli nostro filio cuiusdam Herbelini habitatori huius nostre urbis Averse nec non tuisque heredibus in perpetuum damus, concedimus et confirmamus inclita una petia taerre et ortu nostro palatio pertinente quae est foras portam Sancti Andree iuxta forum qui dicitur Sabbati quae habet fines: ab uno latere fine taerra Iohannis Sellari, ab alio latere fine terre Ivonis Novelli; ab uno capite terra Thome de Venabile. Hec autem prescripta petia taerre et ortum tibi prephato Rao tuisque heredibus, cum viis in omnibus intrandi et exeundi et cum omnibus inferioribus ac superioribus eius, damus, concedimus et confirmamus ad possessionem tuam tuorumque heredum, faciendo exinde quod volueris. Remota omni contrarietate et molesta[tione principum successorum nostrorum ve]l vice principum, comitum vel vice comitum, sculd[ahorum], castaldeorum, aliorumque om[nium mortalium personae. Quod si quis huius nostrae c[on]cessionis contemptor aut violator esse temptaverit, quinque libras auri purissimi persolvat, medietatem nostro sacro palatio, et medietatem tibi tuisque heredibus. Solutaque pena librarum hoc scriptum firmum, munitum atque inviolabile maneat in perpetuum. Et ut hoc firmius credatur et diligentius ab omnibus observetur, anulo nostro iussimus sigillari. DATUM Aversa, mense martio, per indictionem secundam.

Inguanez 1926, pp. 13-14 (source of the text reproduced here).

Loud ipotizza che tale documento sia una copia allestita contestualmente all'emissione del diploma originale (Loud 1981).