Montecassino, Archivio privato, "Carte di Aversa", fasc. III, n. 5
source date: [1095 October 1 - 1095 October 31]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

IN NOMINE DOMINI SALVATORIS NOSTRI IESU CHRISTI DEI ETERNI. SECUNDUS RICHARDUS DIVINA ORDINANTE CLEMENTIA CAPUANORUM PRINCEPS PETITIONIBUS DILECTORUM SUORUM BARONUM CLEMENTER A[C] CLEMENTER FAVET. IGITUR fidelium nostrorum presentium ac futurorum noverit multitudo, quoniam interveniente domno Iohanne, Aversane sedis episcopo, Robberto Rannulfi, comitis filio, Hugo de Molinis, Willelmo de Pirolo, Robberto de Medania, Thoma de Venabile, Raynaldo Lopino, Raynaldo de Matalone, Rannulfo, filio Guale, Radulfo de Mucegros, nostris dilectis baronibus, anime nostrae et omnium nostrorum saluti providens, in perpetuum concedimus et confirmamus Aversane Sancti Pauli apostoli aecclesiae quicquid ei a tempore Rannulfi, primi Aversanorum comitis concessum est vel ab ipso vel a successoribus suis Radulfo Trincanocto, Richardo principe avo et Iordano principe patre nostro, et ab omnibus eiusdem baronibus cum licentia comitum vel principum vel vasvassoribus cum licentia domnorum suorum concessum aut concedendum est, ita ut nullus eiusdem aecclesiae episcopum aut clericos in beneficiorum subtractione quae possident vel possessuri sunt, inquietare presumat. Aecclesias scilicet cum omnibus suis pertinentiis, decimas, terras cultas vel incultas cum montibus et planitie, cum silvis, aquis, piscationibus, cum omnibus inferioribus ac superioribus earum, quin etiam hominibus cum omnibus eorum rebus, ad persolvendum predicte aecclesiae quicquid parti rei publice facere et persolvere debent aut debuerint. Haec omnia predicte aecclesiae Sancti Pauli apostoli Aversanae sedis, in perpetuum concedimus et confirmamus, ad possessionem et potestatem et dominationem prephate aecclesiae et prephati domni Iohanni aepiscopi eiusque successoribus. Remota omni inquietudine et molestatione principum successorum nostrorum vel vice principum, comitum vel vice comitum, iudicum, sculdahorum, castaldeorum aliorumque omnium mortalium. Quod si quis huius nostrae concessionis et confirmationis pagine contemptor aut in aliquo eius violator esse presumpserit, quingentas libras auri purissimi persolvat, medietatem nostro sacro palatio et medietatem predicte aecclesiae Sancti Pauli apostoli Aversane sedis, et predicto domni Iohanni episcopo eiusque successoribus. Solutaque pena librarum, haec nostra concessio et confirmatio, firma, munita atque inconvulsa maneat in perpetuum. Et ut hoc firmius credatur et diligentius ab omnibus observetur, manu propria subscripsimus et nostri sigilli impressione iussimus insigniri. SIGNUM DOMNI (M) SECUNDI RICHARDI PRINCIPIS. + EGO ROBBERTUS COMES. Ex iussione prephate serenissime potestatis scripsi EGO QUIRIACUS IUDEX in anno dominice incarnationis M. monagesimo quinto, et sexto decimo anno principatus ipsius domni secundi Richardi gloriosi principis. DATUM mense octubrio, per indictionem quartam. + Ego Willelmus de Pirolo. + Ego Rannulfus filius Guale. + Ego Rodulfus de Mucegros. + Ego Aymo de Argentia. + Ego Ihon de Doeli. + Robbertus de Medania. + Ugo de Faida. + Bartholomeus. + Stantio vice princeps. Raynaldus Lopinus. Raynaldus.

Inguanez 1926, pp. 14-16 (source of the text reproduced here).