Montecassino, Archivio privato, "Carte di Aversa", fasc. III, n. 6
source date: [1095 October 1 - 1095 October 31] [Nocera (Salerno)] [1095 October 1 - 1095 Oct
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ In domini salvatoris nostri Iesu Christi Dei eterni. Secundus Richardus divina ordinante clementia Capuanorum princeps, ob salutem anime sue suorumque parentum hoc donum clementer ac benigne factum est. Nos secundus Richardus divina ordinante clementia Capuanorum princeps, notum fieri volumus omnibus fidelibus nostris, quoniam ob salutem et remedium animarum quondam principum predecessorum nostrorum Richardi silicet avi et Iordani patris, nec non et omnium parentum nostrorum, ecclesiam beati Pauli, que est mater in urbe Aversana, honorare et exaltare cupientes, per interventum quoque domni Iohannis eiusdem ecclesie venerabilis episcopi, et Robberti Ranulfi comitis filii, et nostrorum dilectorum subscriptorum baronum Hugonis videlicet de Molinis, Willelmi de Pirolo, Robberti de Medania, Thome de Venabile, Raynaldi Lupi[ni], Raynaldi de Matalone, Ranulfi filii Guale, Radulfi de Mucegros, predicte ecclesie Sancti Pauli apostoli, per hoc principale scriptum in perpetuum damus et tradendo confirmamus, ecc[lesiam] Sancti Petri Alibissidi, sitam in territorio Nucerie, que est in manu nostra, cum villanis, presis, casis, fabricis et infrabicis, terris cultis et incultis, arbustis et universis pertinentiis suis, ad possessionem ac potestatem atque dominationem prefate ecclesie Beati Pauli apostoli et memorati domni Iohannis, venerabilis episcopi, cunct[orumque] successorum eius, remota omni inquietudine, contrarietate atque molestia omnium principum successorum nostrorum vel vice principum, comitum vel vice comitum, [iudicum], sculdahorum et castaldeorum, alior[umque omnium morta]lium personarum. Quod si quis huius nostre donationis et traditionis pagine contemptor aut [violator] esse presumpserit, quingentas libras auri purissimi persolvat, medietatem nostro sac[ro palatio et] medietatem predicte ecclesie Sancti Pauli apostoli Aversane s[edis] et pre[dicto] domno Iohanni venerabili episcopo eiusque successoribus. Solutaque pena librarum, hec nostra donatio, firma, munita atque inconvulsa maneat in perpetuum. Et ut hoc firmius credatur et diligentius ab omnibus observetur, manu propria subscripsimus et nostri sigilli impressione iussimus insigniri. SIGNUM DOMNI (M) SECUNDI RICHARDI GLORIOSISSIMI AC MAGNIFICI PRINCIPIS. + EGO ROBBERTUS COMES. Ex iussione prephate serenissime potestatis, scripsi ego QUIRIACUS PALATINUS IUDEX, in anno dominice incarnationis M. nonagesimo quinto, et sextodecimo anno principatus ipsius domni secundi Richardi, gloriosi principis. DATUM NUCERIAE, mense octubrio, per indictionem quartam. + Ego Hugo de Molinis. + Ego Raynaldus Lupinus. + Ego Willelmus de Pirolo. + Ego Raynaldus de Matalone. + Ego Robbertus de Medania. + Ego Ranulfus filius Guale. + Ego Thoma de Venabile. + Ego Radulfus de Mucegros.

Inguanez 1926, pp. 16-18 (source of the text reproduced here).

Copia contemporanea in forma di originale.