Montecassino, Archivio privato, "Carte di Aversa", fasc. III, n. 7
source date: [1096 April 1 - 1096 April 30] [1096 April 1 - 1096 April 30]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ Ego secundus Richardus divina ordinante clementia, Capuanorum princeps, agnoscens rei veritatem quod Dominus meus Iesus Christus sua gratia suaque pietate eiusque misericordia in compluribus meis necessitatibus, auxilium et consilium mihi tribuit, etiam et multitudinem inimicorum meorum, qui post patris decessum querebant impedire et habere honorem meum, me victorem fecit, reddo, offero, concedo et confirmo tibi et aecclesiae Beati Pauli apostoli, Aversane sedis, in qua domnus Iohannes venerabilis episcopus prehest, omnes aecclesias cum libris et ornamentis earum et cum universis pertinentiis earum, quae sunt in feudo quod in manu mea tenebam, videlicet de illo feudo dico quod olim fuerat Oldoyni cognomine de Conano, ad possessionem et potestatem et dominationem predi[cte] aecclesiae Beati Pauli apostoli, Aversanae sedis et domni Iohannis venerabilis episcopi eiusque successorum. Remota omni contrarietate et molestatione p[rincipum] successorum meorum vel vice principibus, comitum vel vice comitum, [iu]dicum, sculdahorum, castaldeorum aliorumque omnium mortalium. Quod si quis huius meae oblationis, concessionis, confirmationisque paginae contemptor aut violator in aliquo esse presumpserit, quinquaginta libras auri purissimi persolvat, medietatem omnipotenti Deo et prephate aecclesiae Sancti Pauli apostoli, Aversanae sedis et predicto domno Iohanni venerabili aepiscopo eiusque successoribus, et medietatem meo palatio. Solutaque pena librarum, hec mea pagina oblat[io]nis, concessionis et confirmationis, firma, munita atque inviolabilis maneat in perpetuum. Et ut haec pagina oblationis, concessionis et confirmationis, firmum robur obtineat, manu propria meo nomine subscripsi, et carac[te]re mei sigilli impressione iussi decorari. (M) Ex iussione prephate serenissime potestatis, scripsi EGO QUIRIACUS IUDEX, in anno dominice incarnationis M. nonogesimo sexto, et sextodaecimo anno principatus ipsius domni secundi Richardi gloriosi principis. DATUM mense aprelis, per quarta indictionem.

Inguanez 1926, pp. 18-20 (source of the text reproduced here).

Copia contemporanea in forma di originale.