Montecassino, Archivio privato, "Carte di Aversa", fasc. III, n. 9
source date: [1104 September 1 - 1104 September 30] [Aversa (Caserta)] [1104 September 1 - 11
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ Nos secundus Richardus divina ordinante clementia Capuanorum princeps, ob salutem et remedium anime bone memorie domni Iordani principis, patris nostri, ac ob statum nostri principatus, damus, concedimus ac confirmamus per hoc principale scriptum, in perpetuum, in ecclesiam Dei et Beati Pauli apostoli, Aversane sedis, cui domnus Rothbertus venerabilis episcopus prehest, integram unam petiam de terra quae est presa fabrica usque ad traves, et est prope huic ecclesie, quae fuerat stabulum prephati principis patris nostri et hos subscriptos habet fines: ab uno latere quod est ab oriente, est finis platea publica, sunt inde per longitudinem passus tredecim et medium. Ab alio latere quod est ab occidente, est finis terra et curte Bartholomei, sunt inde similiter passus tredecim et medium. Ab uno capite quod est a meridiei parte, est finis terra et presa cum sala Martini, ab alio vero capite quod est a septemtrione est finis terra et presa cum casa Amati fabri. Sunt per unumquodque caput passus octo mensurata ad passum Landonis senioris gastaldei. Haec autem predicta petia de terra et presa fabrica per predictos fines et mensura, una cum omnibus inferioribus ac superioribus eius, et cum viis in ea intrandi et exeundi et cum omnibus aedificiis eius, nos praenominatus secundus Richardus, Capuanus princeps, per hoc principale scriptum, in perpetuum, praephatae ecclesiae Dei et Beati Pauli apostoli, dedimus, optulimus, concedimus ac confirmamus ad possessionem suam et potestatem et dominationem praescripti domni Rothberti, venerabilis episcopi et omnium successorum eius, faciendo exinde secundum institutionem legis omnem utilitatem eiusdem aecclesiae. Remota contrarietate et inquietudine et molestia omnium principum successorum nostrorum vel vice principum, comitum, vel vice comitum, gastaldeorum aliorumque omnium mortalium persona. Quod si quis huius nostrae concessionis et confirmationis paginam contemptor aut violator in aliquo esse praesumpserit quinque libras auri purissimi persolvat, medietatem iam dictae ecclesiae Sancti Pauli apostoli et praedicto domno Rothberto venerabili episcopo et omnibus successoribus eius, et medietatem nostro sacro palatio, Solutaque pena librarum, hoc principale scriptum cum omnibus qualiter continet, firmum, munitum atque inviolabile maneat in perpetuum. Et ut hoc firmius credatur et diligentius ab omnibus observetur, ex nostro sigillo impressione iussimus illud insigniri. DATUM in Aversanam urbem, in anno dominicae incarnationis millesimo centesimo IIII, et vicesimo V anno principatus praephati domni secundi Richardi, gloriosi principis Capue, mense september, per indictionem XIIIam.

Inguanez 1926, pp. 23-24 (source of the text reproduced here).