Montecassino, Archivio privato, "Carte di Aversa", fasc. III, n. 11
source date: [1108 December 9] [Aversa] [1127]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ In nomine Domini Salvatoris nostri Iesu Christi, Dei eterni. Robbertus divina ordinante clementia Capuanorum princeps, ob salutem anime sue suorumque parentum hoc donum clementer ac benigne fecit. Nos Robbertus divina ordinante clementia Capuanorum princeps, notum fieri volumus omnibus tam presentibus quam futuris, quoniam ob salutem et remedium animarum quondam principum predecessorum nostrorum Riccardi scilicet avi, et Iordani patris atque Riccardi fratris nostri, omniumque parentum nostrorum per interventum quoque atque ammonicionem domni Robberti venerabilis Aversani episcopi, nec non et consilio ac precibus Iordani dilecti fratris nostri, consensu etiam et voluntate dilectorum nostrorum baronum atque vasvassorum, per hoc principale scriptum, in perpetuum, damus, tradimus et confirmamus ecclesie Dei et Beati Pauli apostoli, Aversane sedis atque prefato domno Robberto venerabili episcopo ac successoribus eius, ecclesias Aversane dyocesis cum villanis, presis, casis et fabricis, terris cultis et incultis, arbustis, et universis pertinentiis suis, ad possessionem, potestatem atque dominationem eiusdem ecclesie atque memorati domni Robberti venerabilis episcopi ac successorum eius, nec non et hominum quod de personis sacerdotum et aliorum clericorum eiusdem Aversane dyocesis, tam nos quam dilecti barones et vavassores nostri habemus, et etiam antecessores nostri habere consueverunt, ipsi sancte Aversane ecclesie concedimus, tradimus et confirmamus. Tali quidem maneire quod amodo et deinceps sacerdotes et alii clerici supranominate dyocesis tam presentes et futuri quam omnes ex ipsis sacerdotibus et aliis clericis descendentes sint homines predicte ecclesie Beati Pauli, Aversane sedis, et predicti domni Robberti venerabilis episcopi ac successorum eius. Remota omni inquietudine, contrarietate atque molestia omnium principum successorum nostrorum vel vice principum, comitum vel vice comitum, iudicum, sculdaliorum, castaldeorum, aliarumque omnium mortalium personarum. Quod si quis huius nostre donationis et confirmationis pagine contemptor aut violator esse presumpserit, septingentas libras auri purissimi persolvat, medietatem prefate ecclesie et predicto domno Robberto venerabili episcopo ac successoribus eius, et medietatem nostro sacro palatio. Solutaque pena librarum hec nostra donatio atque confirmatio firma, munita atque inconvulsa maneat in perpetuum. Et ut hoc firmius credatur et diligencius observetur manu propria illud corroboravimus et nostri sigilli impressione iuximus insigniri. AVERSE. Ex iussione prefate serenissime potestatis scripsi ego Quiriacus Palatinus iudex, in anno dominice incarnationis millesimo C. octavo, et secundo anno principatus prefati domni Robberti gloriosi principis Capue. Datum in urbe Aversana nono die intrantis mensis decembris, per indictionem secundam. + Ego supradictus Iordanus. + Ego Willelmus de Pirolo. + Ego Aymo de Argentia. + Ego Raynaldus Musca. + Ego Robbertus de Medania. + Ego Ranulfus filius Guale. + Ego Radulfus de Mucegros. + Ego Ugo de Molinis. + Ego Thomas de Avenabule. + Ego Raynaldus de Matalone. + Ego Ihon de Doeli. + Ego Ugo de Fayda. + Ego Bartholomeus. + Ego Stantio vice princeps.

Inguanez 1926, pp. 26-28 (source of the text reproduced here).