Montecassino, Archivio privato, "Carte di Aversa", fasc. III, n. 13
source date: [1121 March 1 - 1121 March 31] [Aversa]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ IN NOMINE DOMINI SALVATORIS NOSTRI IESU CHRISTI DEI ETERNI. SECUNDUS IORDANUS DIVINA ORDINANTE CLEMENTIA CAPUANORUM PRINCEPS PETITIONIBUS DILECTORUM SUORUM BARONUM CLEMENTER AC CLEMENTER FAVET. Nos secundus Iordanus divina ordinante clementia, Capuanorum princeps, notum fieri volumus omnibus fidelibus nostri, quoniam ob salutem et remedium animarum quondam principum predecessorum nostrorum, Richardi silicet avi et Iordani patris, et Richardi et Robberti fratrum omniumque parentum nostrorum, ecclesiam Beati Pauli que est mater in urbe Aversana honorare et exaltare cupientes, per interventum quoque domni Robberti eiusdem ecclesie venerabilis episcopi, precibus etiam nostrorum dilectorum subscriptorum baronum Willelmi videlicet de Pirolo, Aymonis de Argentia, Raynaldi Lupini, Ihon de Doeli, Hugonis de Fayda, Stantionis vice principis, predictae aecclesiae Sancti Pauli apostoli, per hoc principale scriptum, in perpetuum, damus, et tradendo confirmamus cappellam nostram Sancte Fidis in palatio nostro Averse sitam, cum balneo nostro iusta idem palatium constituto, villanis, redditibus, presis, casis fabricis et infabricis, cum terris cultis et incultis, arbustis et omnibus pertinentiis suis, ad possessionem ac potestatem atque dominationem prephate ecclesie Sancti Pauli apostoli et memorati domni Robberti venerabilis episcopi cunctorumque successorum eius. Remota omni inquietitudine, contrarietate atque molestia omnium principum successorum nostrorum vel vice principum, comitum vel vice comitum, iudicum, sculdahorum, castaldeorum aliorumque omnium mortalium personarum. Quod si quis huius nostrae donationis et traditionis pagine contemptor aut in aliquo violator esse presumpserit, sexcentas libras auri purissimi persolvat, medietatem nostro sacro palatio et medietatem predicte ecclesie Sancti Pauli apostoli, Aversane sedis, et prephato domno Robberto venerabili episcopo eiusque successoribus. Solutaque pena librarum, hec nostra donatio firma, munita atque inviolabilis maneat in perpetuum. Et ut hoc firmius credatur et diligentius ab omnibus observetur, manu propria illud corroboravimus, et nostri sigilli impressione iussimus insigniri. SIGNUM DOMNI (M) SECUNDI IORDANI GLORIOSISSIMI AC MAGNIFICI PRINCIPIS. Ex iussione prephate serenissime potestatis, scripsi EGO PHILIPPUS PALATINUS IUDEX, in anno dominice incarnationis M. C. XX primo, et primo anno principatus domni Iordani gloriosi principis Capue. Datum in urbe Aversana, in mense martio, per indictionem quartam decimam. + Ego Willelmus de Pirolo. + Ego Aymon de Argentia. + Ego Raynaldus Lupinus. + Ego Ihon de Doeli + Ego Ugo de Fayda. + Ego Stantio vice princeps.

Ughelli, IS, I, p. 489; Inguanez 1926, pp. 30-32 (source of the text reproduced here).