Montecassino, Archivio Abbaziale, Registrum S. Matthei, Codex Casinensis 640, fol. 1v
source date: [1084 February 1 - 1084 February 28] [Aquino (Frosinone)] [1172-1183]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ In nomine Dei salvatori. Anni ab incarnatione Domini nostri Iesu Christi sunt millesimo octogesimo tertio, et vicesimo sexto anno principatus domni Iordani gloriosissimo principe Capua, men[se] februario, septima indictione. Ideoque ego Iordanus Dei gratia princeps et filius quondam bone memorie domni Richardi principis, divina inspiratione compulsus pro mercede et redemptione anime mee ut de peccatis nostris apud piissimum omnipotentem Dominum, requiem et misericordiam invenire poscamus. Per hanc quoque videlicet cartam offueruimus in monasterio sancti Mathei apostoli quod est constructum in montem qui vocitatur Castellu, quod est sub regimine sanctissimi Benedicti de monte castro Casino, ubi modo domno Sansus servus Dei, modo rector preest. Hoc est una presa et casa intus in Aquino loco Maurinoli, et alia petia de terra in eodem loco. Et tertia petia de terra est: inter finibus de suprascripto Aquino, loco Ulmitu, pertinentes nobis da parte publica. Et habet ipsas mansione finis hec: primo latu presa et casa Iohanni Benedicti et inde habet passi octo, alio latu terra Gaydi et de consortibus suis et exinde habet pas. duo et palmi duo, et quomodo revolvi brachio uno et palmo uno, et quomodo directe tendi pas. quinque. Unu capu da ipsa platea pas. duo et summisse uno. Aliu capu iusta casa Stephani pas. duo et brachia duo. Alia petiola de terra in eodem loco per hec finis: primo latu terra de rede viventi et terra Sancti Benedicti, pass. viginti duo, alio lat. terra sancti Benedicti pass. similiter. Unu capu iusta terram Iohannis Benedicti pas. duo, alio cap. da ipsu latu pas uno et brachio uno. Tertia petiola de terra in iam dicto loco Ulmitu per has fines: unu lat. terra Iohannis Benedicti et inde habet pas. undecim, quomodo revolvi iusta terram qui supra Iohannis et Pandulfi pas. triginta quattuor, et quomodo revolvi iusta terram qui supra Iohannis pas. decem et novem et quomodo directe vadit iusta terram qui supra Iohannis decem et novem et med., et quomodo revolvi iusta terra Guelti Lupi pas. decem et novem, et quomodo directe vadit iusta terram de rede Aczoni, pas. quattuordecim et brachio uno, et quomodo revolvi iusta terram de rede Aczi, pas. undecim, et quomodo directe vadit iusta terram de rede Patri Magi, pas. viginti sex, et quomodo revolvi iusta terram de rede qui supra Petri pas. triginta et quomodo directe vadit iusta terram Gaydi, pas. quattuordecim et quomodo revolvi terram Gaydi pas. duodecim et minu brachio uno, et quomodo revolvi iusta terram Gaydi, pas. sedecim, et quomodo directe vadit iusta terram de rede Petri pas. viginti quinque. Alia terra qui supra Iohannis Benedicti pas. sexaginta septem et revolvi pas. sex et med, et quomodo directe vadit, pas. triginta uno et med. Unu capu terra Petri Tusci pas. quadraginta quinque, et quomodo revolvi iusta terram de rede Petri Capuani pas. viginti tres, et quomodo directe vadit iusta terram Iohannis Benedicti, passi viginti, alio capu terra de rede Petri Capuani pas. quattuordecim, ad passum iustum mensurate sunt. Hec autem predicta presa et casa et predicte petiolis de terris ipses qualiter super diximus de fine in fine indicate et mensurate sunt una cum arboris et cum omnia ibique intro habentibus subter vel super, et cum vie sue ibidem intrandi et exiendi, ea denique rationem quatenus amodo et semper firmiter habeat et possideat predicto sancto monasterio et eius custodibus atque rectoribus inclita suprascripta mea offersione et traditione quem in suprascripto sancto monasterio offueruimus et tradidimus et faciant inde secundum legem omnia que eorum placuerit, absque nostra et nostris heredibus contrarietatem. Unde pro taliter obligo me ego qui supra Iordanus, Dei gratia princips et meos heredes, cuncta et integra predicta hanc mea offersione et traditione defendere et antistare semper ab omnes homines et ab omnibusque partibus. Nam si ego qui supra Iordanus Dei gratia princeps vel meos heredes hanc cartam offersionis et traditionis de quibus continet, aliquando per qualecumque ingenium vel humana astutias dirrumpere vel removere quesierimus, seu si non fecerimus et non compleverimus in suprascripto sancto monasterio et eius custodibus atque rectoribus omnia qualiter superius continere videtur quinquaginta solidos Bizanteos aureos pena me et meos heredos in pars suprascripti sancti monasterii et ejus custodibus atque rectoribus componere et dare obligamus. Et quicumque subtrahere voluerit ea omnia qualiter super diximus de potestate predicti monasterii habeat partem cum Anna et Cayphas simul cum Pilato et cum Iuda traditor Domini nostri Iesu Christi +. Et hanc cartam offersionis et traditionis de quibus continet firma et stabilis permaneat semper. Et taliter ego qui supra Iordanus Dei gratia princeps pro mercede et redemptione anime mee hec fecimus. Et tibi Signorictus notarius scribere precipimus in Aquino cives [S. T.].

Gattola 1733, p. 400; RSM, pp. 2-4 (source of the text reproduced here).