Montecassino, Archivio Abbaziale, Registrum S. Matthei, Codex Casinensis 640, fol. 3v
source date: [1083 September 1 - 1084 May 31] [Aquino (Frosinone)] [1172-1183]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ Nos Iordanus Dei gratia Capue princeps nota fieri volumus omnibus sancte ecclesie, filiis nostre, subditis dicioni pro salute et redemptione anime principis Richardi patris mei et matris mee Fredessinde et mee et heredum meorum concessisse monasterio sancti Mathei sito in monte Castellum cognominatur subiecto monasterio sancti Benedicti Montis Casinis et domno Santio ejusdem monasterii custodi atque rectori suisque successoribus in perpetuum. Videlicet omnes domos, terras et hereditates Raynaldi olim commorantis Aquinum qualiter fuerunt et pertinuerunt eidem Raynaldo ubicumque invente fuerint ad possessionem prescripti monasterii sancti Mathei et domni Santii ejusdem monasterii custodis atque rectoris suorumque successorum, ad habendum et possidendum et faciendum inde regulariter quod ei suisque successoribus placuerit. Nemine prefato monasterio et prescripto domno Santio suisque successoribus aliquam molestie inferente. Quod si quis diabolico instinctu compulsus hanc nostram concessionis et confirmationis pagina violare presumpserit, triginta auri optimi libras persolvat, medietatem nostro palatio et medietatem prephato monasterio et prescripto domno Santio suisque successoribus: et soluta pena hoc scriptum firmum et inviolabile maneat in perpetuum. Et ut firmius credatur et diligentius observetur nostro sigillo fecimus sigillari [L. S.]. Scripsi ego Cansolinus iudex in Aquino, in anno millesimo octogesimo tertio ab incarnatione Domini nostri Iesu Christi, et in vicesimo sexto anno principatus prescripti principis Capue, vicesimo primo anno ducatus ejus Gaiete, per septimam indictionem [S.T.].

Gattola 1733, p. 401; RSM, pp. 4-5 (source of the text reproduced here).