Gratwein-Straßengel, Reiner Stiftsarchiv (MGH, DD Ko III, pp. 176-177, n. 99)
source date: [1144 April 1 - 1144 April 30] [Würzburg (DE)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ In nomine sancte et individue trinitatis. Cunradus divina favente clementia Romanorum rex secundus. Religiosorum petitionibus aurem pietatis accommodare et, que ad dei cultum pertinent, summo benivolentie studio promovere regie liberalitatis est, cuius honor iudicium diligit, unde in eterna vita condignam bone mercedis retributionem et in temporalis regni administratione gloriam nobis accrescere confidimus. Eapropter omnium tam futurorum quam presentium noverit industria, qualiter quidam nobilis homo Engelscalcvs videlicet de sancto Dionisio villam que dicitur Zvwerendorf, quam a marchione Odachario de Stira in beneficio tenebat, eidem marchioni resignavit humiliter petens, ut et ipse fratri nostro Heinrico illustri Bawarorum duci, a quo ipse eandem villam habebat, pro salute anime sue redderet. Marchio itaque Odacharius iustas predicti nobilis viri preces benigne exaudiens eandem villam fratri nostro Heinrico Bawarorum duci resignavit, sed et frater noster dux, qui eam a nobis et a regno beneficiario iure possidebat, libere et sine omni contradictione sepedictam villam nobis reddidit. Nos ergo ob regni nostri firmam stabilitatem et anime nostre nostrorumque parentum perpetuam salutem prefatam villam cum omnibus suis pertinentiis, id est terris cultis et incultis aquis aquarumve decursibus pratis pascuis silvis cum omnique utilitate, que inde provenire potest, ecclesie de Runa et fratribus ibidem deo et sancte Marie perpetue virgini servientibus in proprietatem absque ullius contradictione donavimus edicto regali precipientes, ne aliqua umquam persona magna seu parva hanc nostram donationem infringat, sed fratres in prefato cenobio deo famulantes eandem villam proprietario iure omni deinceps tempore libere et pacifice possideant. Si quis vero, quod absit, huius precepti nostri statutum infringere temptaverit, centum libras auri puri componat, quarum partem dimidiam camere nostre, reliquam vero predicte ecclesie persolvat. Ut autem hec rata et inconvulsa permaneant, presentem paginam inde conscriptam sigilli nostri impressione insigniri iussimus manuque propria, ut infra videtur, corroborantes, qui presentes aderant, testes subternotari fecimus. Quorum nomina hec sunt: Embricho Wirceborgensis episcopus, Otto prepositus, Geuehardus prepositus, Sifridus prepositus, Guntherus prepositus, Robertus princeps Capuanus, Rogerius comes de Ariana, Richardus comes, Robertus comes, Walterus de Louenhuse et frater eius Engelhardus, Willehelmus de Biuerbach, Euerhardus de Hoenstein, Cunradus Pris, Arnoldus de Rodenburch, Riwinus de Reinardeshovend, Robertus de Castella. Signum domini Cunradi Romanorum regis secundi. (M.) (S. sp.) Ego Arnoldus cancellarius vice Heinrici Moguntini archiepiscopi et archicancellarii recognovi. (SI.) Anno dominice incarnationis MCXLIIII, indictione VII, regnante Cunrado Romanorum rege II, anno vero regni eius VII, data Wirzeburch; in Christo feliciter amen.

MGH DD Ko III, pp. 176-177 (source of the text reproduced here).