Città del Vaticano, Archivio Apostolico Vaticano, Reg. Vat. 2, f.14 (MGH, Epp. Sel. 2/I, pp. 35-36, n. 21a)
source date: [1073 September 14] [Capua (Caserta)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Ego Richardus Dei gratia et sancti PETRI Capue princeps ab hac hora et deinceps ero fidelis sancte Romane ecclesie et apostolice sedi et tibi domino meo GREGORIO universali pape. In consilio vel in facto, unde vitam aut membrum perdas vel captus sis mala captione, non ero. Consilium, quod mihi credideris et contradixeris, ne illud manifestem, non manifestabo ad tuum damnum me sciente. Sancte Romane ecclesie tibique adiutor ero ad tenendum et adquirendum et defendendum regalia sancti PETRI eiusque possessiones recta fide contra omnes homines; et adiuvabo te, ut secure et honorifice teneas papatum Romanum. Terram sancti PETRI et principatus nec invadere nec acquirere queram nec etiam depredari presumam absque tua tuorumque successorum, qui ad honorem sancti PETRI intraverint, certa licentia, preter illam, quam tu mihi concedes vel tui concessuri sunt successores. Pensionem de terra sancti PETRI, quam ego teneo et tenebo, sicut statutum est, recta fide studebo, ut illam sancta Romana annualiter habeat ecclesia. Omnes quoque ecclesias, que in mea persistunt dominatione, cum earum possessionibus dimittam in tuam potestatem et defensor illarum ero ad fidelitatem sancte Romane ecclesie. Regi vero Heinrico, cum a te admonitus fuero vel a tuis successoribus, iurabo fidelitatem, salva tamen fidelitate sancte Romane ecclesie. Et si tu vel tui successores ante me ex hac vita migraverint, secundum quod monitus fuero a melioribus cardinalibus et clericis Romanis et laicis, adiuvabo, ut papa eligatur et ordinetur ad honorem sancti PETRI. Hec omnia suprascripta observabo sancte Romane ecclesie et tibi recta fide et hanc fidelitatem observabo tuis successoribus ad honorem sancti PETRI ordinatis, qui mihi firmare voluerint investituram a te mihi concessam. Actum Capue XVIII. Kalendas Octobris, Indictione XIIa.

MGH Epp. Sel. 2/I, pp. 35-36 (source of the text reproduced here).

https://www.dmgh.de/mgh_epp_sel_2_1/index.htm#page/35/mode/1up