Regii Neapolitani Archivi Monumenta V, n. 423, pp. 69-70
source date: [1074 April 1 - 1074 April 30] [Aversa]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ In nomine domini dei salvatoris nostri Ihesu Christi anni ab incarnatione eius millesimo septuagesimo quarto. Vicesimo quarto ygitur anno regnante domino riccardo per ligurie campanie tellus comitatum atque principatum capie cum domino iordano filio eius gloriosi francorum atque langobardorum principibus die sexta . . . . . . . . mensis . . . . . . indictione duodecima. Ideoque ego aldoyno franco unum ex militibus aversani. videtur me habere fegus beneficii a partibus prefati principibus pro partibus nostre militie quapropter per humilitatis compunctione. exoriendo recordatione peccata mea et timore divini iudicii. quia iniquitatis misterium plerisque erroris ministrat. unde ideo hoportet nos semper dominum timere ne a maioris culpe cumulum perveniamus. quia nichil michi prodesse prudentia cum ignorantia dei. quia videlicet si corde credo. confessione horis teneat ad salutem. proinde toto mentis studio reddimus atque tradimus per manum domini stephani ygumeni. monasterii sancti sevastiani. qui situm est intus urbem neapoli. et in suo sancto cenovio: integra ecclesia sancti nicolai. que constructa adesse videtur in loco malito. cum omnibus fundoras seu terris suis. et cum omnibus ad ipsa ecclesia pertinentes. per quolibet modum. et simul pariter cum omnes fundoras et terris: seu piscine. et palmenta. cum suscitorias suas. cum viis et anditis. seu introitas earum. et omnibus sibi generaliter et in integro pertinentibus ipsius iuri monasterii insimul pertinentes. pro eo quod usque modo causa ipsius monasterii iniuste tenuit pro obtoritatis gratia iuste dimitto. ut per oratione ipsius servorum dei possumus supernam gratiam invenire. dumque tibi domino stephano. ygumine. cunctorumque vestrorum fratruum. tradita sint ovedientia illa cum suprascripte terras et fundoras. et cum omnibus eis pertinentibus sicut superius legitur. ut licentiam habeatis. illas tenere. et laborare. seu seminare. et frugiare. sive super vos ipsos. vel ad laborandum dare. vos et posteris. vestris. cunte et integre faciendi exinde omnia quecumque volueritis. pro hutilitate ipsius vestri monasterii. ut nunquam aliquando nos suprascripto aldoyno. aut nostris heredibus. vel nostris posteriores. vobis aliquando tollamus aut auferamus per nullum modum. vel per qualibet persona summissa. sed nos aut nostris heredibus vel nostri posteriores. vobis suprascripto domino ygumeno et vestrorum fratres. seu et a vestris posteris. antestare et defensare debeamus ab omnibus hominibus omnique partibus. et si quis ex nos vel ex posteris nostris aut nostris heredibus irritum fecerit. contra hanc chartam oblationis. sub anathematis vinculis. sit obligatus componat pro parte fidem servantis auri libra una. et hec charta oblationis qualiter continet firma robusta permaneat in perpetuum. et te petrus scriptor scrivere rogavimus in aversa ligurie. per indictione. duodecima. et hoc recordando affirmo egop aldoyno. ut in ipsa ecclesia recipiatis illi hominibus de suprascripto loco. pro officium audiendum. et pro sepeliendum. et iterum nos et posteris nostris. exinde vobis servorum dei. quacumque tempore contraria feceris. que super diximus et repromisimus. partem habeat cum diavolo. et cum iuda traditore. et cum omnibus ereticis. et maledictione ab omnipotentis deo. fiat fiat. amen + ego aldoyno consensit et subscripsi + + ego grimoaldus. subscripsi + + ego savinus presbyter et iudex + + +

RNAM 1857, V, doc. n. 423, pp. 69-70; RNAM 2011, V, doc. n. 423, pp. 108-109 (source of the text reproduced here).

I Regii Neapolitani Archivi Monumenta (RNAM), furono editi per la prima volta a Napoli tra il 1845 e il 1861, per iniziativa di re Ferdinando II di Borbone. Contengono le trascrizioni delle pergamene prodotte negli anni 703-1131 che facevano parte dell’originario grande fondo dei Monasteri soppressi, incendiato nel settembre del 1943 a S. Paolo Belsito da un reparto tedesco in ritirata, in cui andò perduta la documentazione più antica dell’Archivio di Stato di Napoli e di tutto il Mezzogiorno. I testi sono stati poi tradotti in italiano da Giacinto Libertini e ripubblicati dall'Istituto di Studi Atellani nel 2011.

Il documento è considerato un gemello del diploma: RNAM 1857, V, doc. n. 420, pp. 63-64; RNAM 2011, V, doc. n. 420, pp. 101-102. (Loud 1980).