Montecassino, Archivio Abbaziale, aula III, capsa IX, n. 16
source date: [1123 June 1 - 1123 June 30] [Montecassino (Cassino; Frosinone)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Ego Iordanus princeps filius domni Iordani principis, dico et promitto tibi domno ODERISIO cardinali et abbati casinensis monasterii, quod ab hac die in antea ero tibi per fidem amicus absque fraude et malo ingenio, et non ero in facto nec in consilio ut vitam aut membra perdas, aut aliquo ingenio sis captus ad tuam damnietatem. Abbatiam et honorem quem hodie habes, non ero in facto aut in consilio aut in consensu ut eum perdas. et totam terram Sancti Benedicti cum castellis et pertinentiis et villis suis, sicut precepta imperialia domni Karoli, Ottonis, Enrici, et Chorradi continent; per fines et terminos suos, Insuper et castella quae postea per concessionem, sive per cambium, a domno Richardo principe avo meo; monasterio Sancti Benedicti addita sunt. id est, Mortula. Sanctus Salvator, de cucuruzzo. Fracte, et Terame, cum omnibus suis pertinentiis. sicut precepta quae predictus avus meus una cum Iordane principe patre meo fecit; continere videntur. et pedem de monte quod a parte Sancti Benedicti, in concambio receptum est. a comite adenulfo. Castellum de Suio cum pertinentiis suis ex utraque parte fluminis, sicut Goffredus monius tenuit illud, quando Iordanus princeps pater meus tenebat civitatem suessam. Castrum pontecurvo cum pertinentiis suis sicut Richardus princeps frater meus et Robertus comes concesserunt, et firmaverunt illud Sancto Benedicto. Istas et omnes alias terras, castella videlicet cum pertinentiis eorum; et villas quas hodie habes et dominaris; ac tenes. per te vel homines tuos, aut in antea cum consilio meo acquisieris, sicut ab antecessoribus meis principibus, monasterio Sancti Benedicti, et tibi, atque antecessoribus tuis concessa fuit; et per sacramentum confirmata. Haec inquam omnia non ero in facto neque in consilio, ut monasterium Sancti Benedicti, et tu ea perdas. sed contra omnes homines qui ea vobis tollere quesierint. Adjuvabo te et monasterium Sancti Benedicti ad ea tenendum et defendendum ad honorem et proficuum suprascripti monasterii. Omnia haec observabo tibi tuisque successoribus, per bonam fidem sine fraude et malo ingenio. sic me deus adjuvet et haec sancta Evangelia. Hoc actum est in capitulo casinensis monasterii, fratribus universis coram positis, et baronibus principis, videlicet his. Adenulfus comes filius adenulfi comitis. Enricus de bolita. Manso et Landulfus frater ejus. Abner filius tristaini. Fuit etiam ibi pandulfus de sexto. et Iordanis pinzasta. et Paldi de benafro. Pandulfus de fracte. et alii plures milites et boni homines. Anno dominice incarnationis, Millesimo centesimo vicesimo tertio. Mense Iunio. indictione prima.

Gattola 1734, pp. 239-240; Leccisotti 1965, p. 27; CDCa, II, pp. 214-215 (source of the text reproduced here).

Il documento non è redatto dalla mano del giudice palatino Philippus e ipotizza possa essere stato redatto da un monaco di Montecassino (Loud 1981).