Ughelli, Italia sacra, ed. by Coleti, VI, p. 478-479
source date: [1119 October 1 - 1119 October 31] [Capua (Caserta)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Nos Robertus divina ordinante clementia Capuanum Princeps. Notum haberi volumus universis fidelibus Sanctae Ecclesiae, quoniam ob salutem et remedium animarum quondam gloriosorum Principum Riccardi scilicet Avi, et Jordani Patris, nec non Riccardi fratris nostri, ac ob statum nostri Principatus, consilio quoque atque interventu Domini Ottonis Sanctae Capuane Sedis in Archiepiscopum electi, nec non et Ugonis de Labolica nostri dilecti Baronis, et Odoaldi Camerarii per hoc principale scriptum in perpetuum damus, tradimus, concedimus et confirmamus in Ecclesia Calatina vocabulo Sanctae Mariae, in qua Dominus Rainulphus Dei provisu Casertanus Episcopus praesse videtur omnia quae prescripta Ecclesia Calatina modo possidere videtur, et quae in antea juste, ac legaliter acquisierit. Simili modo per hoc principale scriptum in perpetuum damus, tradimus, concedimus, et confirmamus in praedicta Ecclesia omnes extraneos homines, quos Tu praedicte Domne Rainulphi Casertane Episcope, et successores tui tibi conduxeris, et ibidem ad habitandum venerint, nec non et omnia, quae ipsi extranei homines ab inde in antea legali modo acquisierint a meis hominibus. Iterum per hoc videlicet principale scriptum damus, tradimus, et concedimus, ac confirmamus in praedicta Ecclesia Calatina, ut Tu praedicte Domne Rainulphi Episcope Casertante, et successores tui, et vestri Homines in Calatino tantum territorio habitantes potestatem habeatis mittendi animalia vestra, et vestrorum hominum ad pascendum in montibus, et planis, et in paludibus nostris, et ligna de silvis nostris tollere quemadmodum milites Magdaloni habitantes hactenus usualiter habere soliti sunt et havent. Rursus quoque per hoc principale scriptum damus, concedimus, ac quiete dimittimus in praescripta Ecclesia Calatina totum Placeatium , quod nos, vel antecessores nostri habere soliti sumus de omnibus rebus, quas tu, et successores tui, vel aliquis Clericorum, aut hominum vestrorum emerit, vel vendiderit, vel aliquis meorum hominibus a vobis, vel a vestris hominibus emerit, vel vendiderit in territorio Calatino, et ipsum territorium Calatinum dividet in duas petias terrae; prima quarum hos habet fines, ex uno latere a parte meridiei est finis via, ab alio latere scilicet semptemtrionis est finis terra Balduini, et finis terra Riccardi filiorum Berni, et finis terra Lando Lagnese, et terra haeredum quondam Martini Lagnese, ex uno capite, a parte, Orientis est finis via publica. Ab alia parte, a parte Occidentis est finis terra Iohandis Gerardi, et similiter terra, quae fuit Martini Corbi, quam modo possidet Guglielmus de Magdole, a parte publica est finis terra heredum quondam . . . . continet firmum munitum, atque inviolabile maneat in perpetuum. Et ut hoc principale scriptum firmius credatur, et diligentius ab omnibus observetur, manu propria illud corroboravimus, et ex nostri sigilli impressione illud insigniri jussimus. Ex jussione praefatae Serenissimae Potestatis scripsi. Ego Philippus Palatinus Notarius, in anno Dominicae Incarnationis millesimo Centesimo decimonono; et tertiodecimo anno Principatus praefati Domini Roberti Gloriosissimi Principis Capuae. Datum in Capuano Palatio in mense Octobris, per Indictionem decimam tertiam.

Ughelli, IS, VI, p. 478-479 (source of the text reproduced here).