Montecassino, Archivio Abbaziale, aula II, capsa LXX, n. 131
source date: [1089 December 7] [Capua (Caserta)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ In nomine domini dei eterni anno ab incarnatione eius millesimo octogesimo nono mense decembris die septimo. Dum dominus iordanis capuanus princeps residebat in palatio sue capue ad placitum et iudicium retinendum cum multis iudicibus et maxima parte suorum fidelium. inter cetera iudicia fuit litigium inter domnum raulem de azia. et gerardum ravenensem; et gerardum desonnino et incidens quaestio fuit de pertinentia hereditatis monasterii beati stephani de fossanova. Quidam videlicet monachus in medio deferebat quoddam preceptum eiusdem eacclesiae per quo significabantur omnes fines et termini ex omni parte hereditatis predicti monasterii. Et post multas et varias lites, iam dictus princeps precepit iudicibus secundum quod iustitiae ratio eis accommodaret sine dilatione iudicare. Unde rembladus et benedictus. et gregorius anagnini iudices. et mirando capuanus iudex et octabianus iudex de monte sancti iohannis et maius sancsi iudex verolanus. et roffreda iudex alatrinus. uno consensu preceperunt quatinus predicti viri. Raul videlicet. et gerardus ravennensis. et gerardus desonnino refutarent ad predictam ecclesiam sancti stephani omnia secundum quod in precepto legebatur. Tandem predictus raul. et gerardus ravennensis. et gerardus desonnino refutaverunt. omnia ut superius dixi secundum quod in preceptum inventum fuit iam nominato monasterio beati stephani. Etsi ipsi vel sui heredes vel eorum summissa persona agere vel molestare temptaverint eundem monasterium vel rectorem eiusdem ecclesie qui modo est vel qui pro aliquo tempore obligaverunt se suosque heredes. vel successores componere in palatio nomine pene libras decem denariorum papientium. et post penam solutam hec refutatio vel trasactio firma permaneat semper. Hactum est hoc precipiente domno iordani capuano principi. in presentia ionathae et bartholomei germanorum eius. et raulis demolisi. et rainaldi ridelli. et umfridi decalvi. et riccardi de aquila. et pandulphi depresumzanu. et gregorii comitis. et criscenzi. et gottifrede filii iohannis. stephani. et litti filii teudi. et ceterorum plurium quorum nomina superfluum est ponere. + Ego rembaldus iudex interfui et scripsi.

Leccisotti 1975, p. 82; CDCa, II, pp. 142-143 (source of the text reproduced here).