Cava de’ Tirreni, Archivio dell'Abbazia della SS. Trinità, perg. F, 14
source date: [1119 May 1 - 1119 May 31] [Salerno]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ In nomine sancte et individue trinitatis. W. divina favente clementia dux, Roggerii gloriosi ducis heres et filius. Nos ab omnium conditore et gubernatore etc. Iccirco per postulationem Robberti Capuanorum principis dilectissimi consanguinei ac baronis nostri, filii quondam Jordani, qui similiter Capuanorum fuerat princeps, concedimus tibi Jordani karissimo consanguineo nostro, germano eiusdem Robberti principis ac filio quondam suprascripti Jordani principis, et propter dilectionem, quam erga nos habes, ac per hoc nostre ducalis potestatis sigillum confirmamus terras videlicet et casas et terras vacuas simul coniunctas nostre reipublice pertinentes intra hanc nostram nobis a deo conservatam Salernitanam civitatem prope sacrum nostrum Salernitanum vetustum palatium. . . Textum vero huius nostre concessionis Johanni nostro notario scribere precipimus et nostro cum tipario plumbea bulla insigniri iussimus, anno dominice incarnationis millesimo centesimo undevicesimo, ducatus autem nostri anno nono, mense Maio, duodecima indictione.

von Heinemann 1899, pp. 28-29 (source of the text reproduced here).