Cava de’ Tirreni, Archivio dell'Abbazia della SS. Trinità, A.M., perg. D, 48
source date: [1104 June 1 - 1104 June 30]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini nostri Jesu Xristi anno ab incarnatione millesimo centesimo quarto, mense junio duodecimo indictionis. Ego Gueytelgrima Principissa filia quon. Domni Guimarii bonae memoriae Excellentissimi Principis, et uxor fui quond. Domni Iordani Principis Capuanae Civitatis propter amorem omnipotentis Dei et salvationis animae meae et parentum meorum, et per interventum et consilium fidelium meorum offero in monasterio S. et Individuae Trinitatis, quod situm est in finibus Salernitanae civitatis, ubi Mitiliano dicitur, in quo Domnus Petrus Eximius Abbas proeest, inclitas duas pecias de terris qualiter mihi pertinent in territorio Matalonis pro dato suprascripti Domni Iordani Principis qui prius fuit vir meus et qui fuerant Dominici presbyteri. Prima pecia est a super ipsa via et propinqua aream meam in quo in ipsa pecia de terra habet aedificatum furnum et palmentum, et est haec finis et mensura ad iustum passum ominis. A parte orientis passus viginti novem, a parte septemtrionis passus tres, a parte occidentis passus viginti novem, a parte meridiei passus tres, et conjugens se ad priores fines. Secunda pecia propinqua ipsi ferraci quae est per haec fines et mensuras. A parte orientis finis terra de heredes quondam domni Ioannis de Proto passus triginta tres. A parte septentionis terra quae fuit de ecclesia S. Petri quae modo resident jam dicti heredes Ioannis de Proto passus duodecim cum pede, a parte occidentis terram de heredes quonda Iubini passus vigintiocto. A parte meridiei finis terra de heredes quondam Ioannis de Proto passus tredecim et pedem unum et coniugens se ad priores fines totum adjusto passus hominis mesurandis. Iterum offero in praefato monasterio omnibus casis cum parietibus fabricis et de terris et aliis terris vacuae quandocumque pertinuit ipsius Dominici presbyteri ab intus et a foris iusta murum de castello Matalonis vel quandocumque casis et per ipsis ab intus ipso murum de suprascripto castro ipsius Dominici Presbyteri pertinuerunt. In jam dicto Monasterio atque ad semper abendum confirmo cum omnibus suis edificiis et pertinentis et cum vice de omnibus viis et de plateis suis et suprascriptae peciae de terris per suprascriptae fines et mensuras cum omnibus quae intro ipsis rebus habentibus cunctisque ei pertinentibus et cum vice de viis suis. Ea ratione ut semper sit in potestate suprascripto monasterio eique rectores faciendum pars ipso monasterio de jam dictae terris et casis omnia quod voluerit. Et per conveniencia obligo me et heredes meos et partibus reipubblicae semper defendere meam suprascriptam offertionem in suprascripto monasterio ad omnibus hominibus, et quando voluerit pars monasterii eiusque rectores potestatem habeant illam per se defendere qualiter voluerint cum omnibus muniminibus et rationibus, et si sicut superius scriptum est non adimpleverint et de omnibus suprascriptis quicquam removere aut contradicere presumpserit per qualibet modum pro convenientiam obbligo me et heredes meos et partibus reippublicae componam suprascripto monasterio eiusque rectoribus quinquaginta auri solidos costantinianos et omnia suprascripta adimpleam (suprascriptum inter virgulas legitur ubi Mitiliano dicitur) et taliter tibi Ioannes Notarius scribere praecepi et sigilli meo sigillari iussi.

De Sivo 1860-1865, pp. 345-346 (source of the text reproduced here).