Piattoli, Miscellanea diplomatica III, Roma 1941, pp. 155-157
source date: [1096 April 1 - 1096 April 30]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ EGO G[ui]lielmus de Pirolo cum consensu et voluntate domini mei secundi Richardi principis Capuae, domini Aver[se], ad salutem et remedium anime patris mej Berengerii et [A]ntrade matris mee et omnium parentum meorum do, trado, offero eclesie; Sancti Pauli sancte Aversane sedis, in qua nunc gratia Dei Iohannes venerabilis episcopus preest, eclesiam Sancti Petri, que est constructa in loco qui dicitur ad Ysile, cum omnibus suis pertinentiis, et eclesiam Sancti Tammari, que est sita loco ubi dicitur ad casam Cellari, similiter cum universis suis pertinentiis. quin etiam do, trado, offero prephate eclesie integra una petia de terra mea que est loco ubi dicitur ad Lamisketa, que hos habet fines: a tribus partibus est finis terra Taglaboski; a quarta vero parte est finis terra hominibus de Piro[lo]; et duas alias petias de terra que sunt alla Scurella, quarum prima hos habet fines: ab uno latere est finis terra hominibus de Coliianno, habet exinde passus centum et duos; ab alio vero latere est finis terra Martini Meroaldi, habet exinde similiter passus centum duo; ab uno capite est finis terra hominum de Colii[ann]o, habet exinde passus quadraginta quinque, ab alio vero capite est finis terra hominibus de casa Cellari, sunt exinde passus similiter quadraginta quinque. hanc predictam petiam terre habet per unumquemque latus unum intersicum, que coniunguntur insimul cum ipsa petia terre, et habet unusquisque intersitum per longitudinem passus sexaginta et per latitudinem passus decem et septem. secunda petia ibique; hos habet fines: ab uno latere est finis terra hominibus de Coglano, habet passos exinde centum triginta novem; ab alio vero latere est finis terra hominum de Cesa, habet exinde similiter passus centum triginta novem, ab uno capite est finis terra hominibus de Cesa, habet exinde passus quinquaginta et tres; ab alio vero capite est finis terra hominum de Coliano, habet exinde similiter passus quinquaginta tres. similiter do predicte eclesie integra una pe[tia] de terra mea, que est in lo[co] ubi dicitur ad ficum ad Sanctum Marcellinum, habetque hos fines: ab uno latere est finis via publica, habet exinde per longitudinem passus nonaginta; ab alio vero latere est finis terra hominibus de casa Cellari, habet exinde passus centum viginti, ab un c[a]p[ite] est finis via publica, habet exinde per latitudinem passus septuaginta quinque, ab alio vero capite est finis terra Iohannis fornari de casa [Cell]ari, habet exinde passus sexaginta duo, prescriptis duabus ecclesiis cum libris et ornamentis et ter[ri]s et universis earum pertinentiis et cu[m prescri]ptis quattuor petiis terre cum omnibus inferioribus ac superioribus earum et cum viis in eis intrandi et exeundi do, trado, offero predicte ecclesie S[an]c[ti] Pauli sancte Aversane sedis ad possessionem et potestatem et dominationem suam et predicti do(m)ni Iohannis venerabili episcopi eiusque successoribus, faciendo exinde omnem utilitatem eiusdem eclesie Santi Pauli, remota omni contrarietate et molestatione heredum et omnium successorum meorum. quod si ego predictus Guilielmus vel aliqua persona heredum vel successorum meorum hanc meam oblationem per quovis humanum ingenium predicte eclesie Sancti Pauli auferre temptaverit, viginti libras auri purissimi prephate eclesie Sancti Pauli persolvat, et soluta pena hanc paginam oblationis cum quicquid continet inviolabile maneat in perpetuum. Et ut firmius credatur et diligentius ab omnibus observetur, ex anulo prephati Richardi principis sigillare feci et eodem dominum meum principem manu propria secundum more principum corroborare. Datum in anno Dominice incarnationis .M. nonagesimo sexto et sexto decimo anno principatus ipsius do(m)ni secundi R(ichard)i gloriosi principis, mense aprelis, per indictionem .IIII.a (M) + Stantio viceprinceps. + Hugonem de Fay. + Robbertus de pon(te) Indulfi. + W(illielmus) de Pirolo. + Iosfridus comes stabuli. + Ego Ihone de Doeli. (SI.D)

Piattoli 1941, pp. 155-157 (source of the text reproduced here).