Montecassino, Archivio Abbaziale, aula II, capsa LXVI (Fasc. 1), n. 8
source date: [1065 July 6]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine... Riccardus et Iordanes... principes... …fidelium... universitas noverit quam adenulfus et landulfus et paldolfus filii landoni comitis aquinensis cum toti alii comites aquini contra animam nostram cogitaverunt ac inimicos nostros intra nostram provinciam invitaverunt unde secundum longobardorum legem omnes ipsorum res nostro fisco deducte sunt... Nunc autem per interventum landulfi filii auloaldi et paldulfi filii Guale. damus atque concedimus tibi iohanni comiti qui clamatur scinto et filio landolfi comitis nostro dilecto fideli. hoc est castellum sancti iohannis in carreca per has denique fines... [segue la descrizione dei confini] totum et integrum per suprascriptas fines et cum universis suis pertinentiis. iudicalia. excaditiones de homines qui ibidem residentes sunt vel fuerunt necnon et omnia alia servitia que iuste suis senoribus facere soliti sunt... Ex iussione prefate serenissime potestatis scriptum per manus iohannis iudicis in anno octavo principatus ipsius Riccardi et domini Iordanis... et tertio anno ducatus illorum caiete. Datum octabo idus iulii anno ab incarnatione d. n. Ihesu Christi M sexagesimo sexto indictione tertia.

Leccisotti 1974, p. 363-364; Scandone 1956, p. 128 (source of the text reproduced here).

Per i legami di Giovanni Scinto con Montecassino: Gattola 1733, pp. 213-214; Gattola 1734, pp. 169-170.