Firenze, Archivio di Stato, Acquisto Strozzi-Uguccioni, Regesto in tomo 78/I, c. 12r
source date: [1131 June 1 - 1131 June 30] [Capua (Caserta)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ Nos in Dei omnipotentis nomine secundus Robbertus, divina ordinante providentia Capuanorum princeps, per interventum Odoaldi nostri camerarii et Grifili straticotis atque aliorum nostrorum dilictorum fidelium tibi Landoni cognomine de Maralda, fideli nostro, filio quondam Guisi, qui fuit filius Martini Landonis, habitatori huius nostre Capuane civitatis prope ecclesiam Sanctorum Martirum Stephani et Agathes quam et prope ecclesiam Sancti Petri qui dicitur ad Pontem, et tuis heredibus, in perpetuum, per hoc videlicet principale scriptum damus, tradimus, concedimus ac confirmamus, hoc est intregram unam petiam de terra nostra, que est presa et est intus hanc Capuanam nostram civitatem, in castellone nostro qui dicitur Sancti Petri, et habet hos fines: uno latere et uno capite sunt fines vie publice, alio latere est finis terra nostra, quam nobis reservavimus, alio capite est finis terra et presa Ottonis Mali vicini. Habet per amba ipsa latera in longitudinem pedes quadraginta et per amba ipsa capita per traversum pedes triginta quinque ad mensuram pedum de passu Landonis senioris castaldei mensurata. Rursum quoque nos memoratus secundus Robbertus, Dei gratia Capuanorum princeps, per hoc idem principale scriptum in perpetuum damus et tradendo confirmamus tibi suprascripto Landoni cognomine de Maralda, fideli nostro, et tuis heredibus, integram omnem partem et pertinentiam nostram, que nobis pertinens est, de ripa que esse videtur foris murum huius nostre Capuane civitatis, qui est de castellone nostro qui dicitur Sancti Petri ad Pontem, coniuncta tamen ipsa ripa in longitudinem cum ipso muro, et insimul cum integram omnem partem et pertinentiam nostram, que nobis est pertinens, de aqua et alveo Vulturni fluminis, que coniungit cum iam dicta ripa, incipiente a suprascripta ripa cum prenotata aqua et alveo Vulturni fluminis a moro suprascripte ecclesie Sancti Petri et qualiter vadit directe contra partem meridiei usque in suprascriptam terram et presam nostram, quam nobis reservavimus, ut prediximus, ita tamen, ut potestatem et licentiam habeas tu et heredes tui in suprascripta ripa et in iam dicta aqua et alveo palos figere et facere et habere ibidem omnem utilitatem et necessitatem, que vobis necesse fuerit iusta rationem, a modo et semper. Hanc autem suprascriptam terram et presam cum predicta ripa atque cum iam dicta aqua et alveo Vulturni fluminis una cum omnia ibi habentibus subter et super et cum viis earum in eis intrandi et exeundi atque cum omnibus earum pertinentiis nos memoratus secundus Robbertus, Dei gratia Capuanus princeps, tibi suprascripto Landoni et tuis heredibus, in perpetuum, per hoc videlicet principale scriptum damus et tradendo confirmamus ad possessionem et potestatem atque dominationem tuam tuorumque heredum, fatientes exinde quicquid tibi tuisque heredibus placuerit, remota omni inquietudine, contrarietate vel molestia omnium principum successorum nostrorum vel viceprincipum, comitum vel vicecomitum, iudicum, sculdahorum, castaldeorum aliorumque omnium mortalium personarum. Quod si quis huius nostre concessionis atque confirmationis pagine contemptor aut violator extiterit, aut contra hoc principale scriptum hagere teptaverit, decem libras auri purissimi persolvat, medietatem nostro palatio et medietatem tibi suprascripto Landoni et tuis heredibus, solutaque pena librarum auri hoc principale scriptum, qualiter continet, firmum permaneat in perpetuum. Ut autem hoc principale scriptum firmius credatur et diligentius ab omnibus observetur, manu propria illud corroboravimus et nostri sigilli illud insigniri iussimus. (M) Ex iussione prephate potestatis scripsi ego Philippus palatinus iudex in anno dominice incarnationis .M. C. XXX. I., et quarto anno principatus prescripti domni secundi Robberti, gloriosissimi principis Capue. Datum Capuano palatio, in mense iunii, per indictionem nonam.

Piattoli 1936, pp. 130-132 (source of the text reproduced here).