Milano, Archivio di Stato, Museo Diplomatico, Pergamene-S.Benedetto, 215/77
source date: [962 January 20] [Reggio Emilia] [XII]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(S.) Dum in Dei nomine civitate Regio, infra claustra et domum et episcopio istius Regensis, in caminata maiore que est iusta domum et mater ecclesie ipsius ecclesie, ubi Giselbertus missus domni Ottoni gloriosisimi regi per data licencia domni Ermenaldi episcopus istius Regensis in iudicio resideret et ab eo hac causa constitutus, resedentibus cum eo Rotchildus, Deodatus, Teuzo, Adelbertus iudices domnorum regum, Tetbaldus filius quondam Luponi de Gurgo, Inguo filius quondam Raginerii, Oddo, Gaderisio filius quondam itemque Gaderisi de Gunbla vassis ipsius Giselberti, Grimoldo, Geizo, Albizio, Uguo de Gurgo, Iohannes notarius istius Regensis et reliqui plures. Ibique eorum veniens presencia Adelbertus qui et Atto comes filius bone memorie Sigifredi et ibi ostensit cartula una commutacionis et eam legere fecerunt, ubi continebatur in ea ab ordine per omma ita sicut hic subter legitur:

«(S.) In nomine domini Dei et salvatoris nostri Iesu Christi. Berengarius et Adelbertus filius eius gratia Dei [reges, anno regni eorum undecimo, octavo] kalendas septembris, indicione quarta. Commutacio bone fidei noscitur esse contractum ut vicem empcionis optineant firmita[tem eodemque nexu obligant contrahentes.] Placuit itaque bona voluntate convenit inter Martinus presbiter et prepositus canonice Sancte Marie et Sancti Michaelis sita Regio quod [una per consensum et auctoritatem fratrum] seniorum cannonicorum ipsius ecclesie, et inter Adelbertus qui et Atto filius bone memorie Sigifredi de comitatu Lucensi qui profitebatur [nacione sua lege vivere] Longuobardorum, ut in Dei nomine inter se commutare debeant sicut a presenti dederunt ac tradiderunt vicissim sibi unus alteri in commutacionis nomine. [In primis ipse namque Martinus] archipresbiter et prepositus eidem Adelberti dedit et tradidit ad eius iure et proprietatem habendum, hoc sunt rebus illis territoriis omnibus iuris ipsius [canonice Sancte] Marie et Sancti Michaelis quibus rebus ipsis esse videntur in loco qui dicitur insula Mauritula seu insula Sancti Benedicti prope fluvio Padi ubi [castrum inibi con]structum vel edifficatum fuit seu cum pisscacionibus ipsius loci seu insula Gurgo Pedangnolo cum suorum pertinenciis; et sunt rebus ipsis per [mensura et racionem] ad pertica legittima de pedes duodecim mensurata inter sediminas et areis ubi vites super estant seu terris arabilis modia quadraginta, silvis et [busscalibus modia] mille sexaginta; cui fines decernitur ad ipsis rebus: da una parte da mane de alia parte da sera sancte Mantuanense ecclesie, da [tercia parte da medio die] tenente in fluvio Pado, da quarta parte de subto fluvio Largione, quod si alie sunt affines. Quidem et ad invicem recepit iam [dictus Martinus archi]presbiter et prepositus ampliorata et meliorata causa sicut lex continet ab eodem Adelbertus ad partem predicte cannonice, id sunt rebus illis iuris [predicti Adelberti quibus] ipsis rebus esse videntur in comitatu Regense infra fines designate Chruxtum et fluvio Quarismo et fluvio Rodano et fluvio [Baniolo et in loco] qui dicitur Grasito silva que dicitur Mantuana et sunt rebus ipsis ad super ascripta mensura illis rebus in suprascripta civitate Regio modia qu[attor, et illis] rebus foris ipsa civitate in loco Rosolani et in loco villa Irculi inter sediminas et areis ubi vites super estant seu terris arabilis [et pratis modia] triginta; et illis aliis rebus in locis et fundo Reslacovio, Paradiso seu Viriliolo et curte que dicitur Vualangi vel ubicumque [per locis infra prenominatis] finis per mensura legitima modia centumnonaginta, terris cum silvis et buscalibus modia milletriginta; preter anteposuerit [ipse Adelbertus rebus illis quod eidem] Adelberti per cartulam advenerunt de Iohannis et Manfredo, quod eorum canonicis nec dedit nec tradidit, nam illis aliis omnibus rebus [qualiter supra legitur. Que autem] iam dictis rebus superius nominatis in super asscriptis locis cum suarum pertinenciis sicut mensura legitur et fines decernitur una cum [accessionibus et ingresoras earum] seu cum superioribus et inferioribus suis sibi uni alteri commutacionis nomine dederunt vel tradiderunt ad habendum, tenendum, possidendum, facie[ndum exinde unusquis]quis de quo receperint tam ipsis quamque et successores vel heredes legaliter proprietario iure quicquid voluerint aut previderint sine uni al[teri contradicione;] et spoponderunt inter se quos dederunt ab omni contradicente homine defensare. Quidem autem sicut ordo legis poposscit et ad hanc pre[videndam commu]tacionem accesserunt super iam dictis rebus predictus Martinus archipresbiter et prepositus seu Grasulfus et Bernerius diaconi et ordinarii ip[sius canno]nice una cum Andreas presbiter missus domni Berengarii gloriosi[ssi]mi regi seu cum viri bonos homines estimatores qui estimaverint [...], quorum nomina sunt Vuibertus de loco Baniolo et Richardo de loco Canole atque Artaldus de civitate Regio, quibus omnibus estiman[tibus] comparuit et estimaverunt ut ampliorata et meliorata causa reciperet predictus Martinus archipresbiter et prepositus ad parte predicte [canno]nice ab eodem Adelberto quam ei daret et hec commutacionis nomine fieri posse. De quibus et pena inter se posuerunt ut quis [ex ipsis] vel successoribus aut heredibus se de hac commutacionis nomine removere aut eas per quovis ingenium infringere con[averit] [...]is quos inter se dederint non defensaverint et non permanserint in ea omnia qualiter superius legitur, tunc [componat pars] parti fidem servanti pena duplis rebus ipsis de quo egerint sicut pro tempore fuerint melioratis aut valuerint [sub estimacione] in consimilibus locis cum stipulacione subnixa. Unde due commutacionis nomine scripte sunt. Actum Regio [feliciter]. + Ego Martinus archipresbiter et prepositus in hac commutacione a me facta subscripsi. + Ego Bernerius [diaconus et missus] qui supra ipsas res accessi et previdi ut supra subscripsi. + Ego Aribaldo diaconus subscripsi. + Ego Iohannes diaconus [subscripsi]. + Ego Constantinus archidiaconus subscripsi. + Ego Grasulfus diaconus missus qui super ipsas res accessi et previdi ut supra manu mea subscripsi. + Ego Iohannes presbiter. + Ego Andreas presbiter et missus qui super ipsis rebus accesi et previdi ut supra subscripsi. + Ego Iohannes diaconus subscripsi. + Ego Adelbertus subdiaconus subscripsi. + Ego Martinus presbiter manu mea subscripsi. + Ego Selprandus presbiter subscripsi. Ego Normannus subd[iaconus] subscripsi. Signum manibus Vuiberti et Richardi seu Artaldi qui super ipsiis res accesserunt et previderunt atque estimaverunt ut supra. Signum manibus Cristiani et Iohanni seu Petroni de civitate Regio testes. Signum manibus Iohanni qui dicitur Gundiclio et Ansel [...] homini Romani testes. + Scripsi ego Urso notarius et iudex domno regi post traditam complevi et dedi.».

Cartula commutacio[n]is ipsa ibi ostensa et ab ordine lecta, interrogatus est ipse Adelbertus pro quid eam ostenderet, qui dixit: «Vere pro ideo cartula ista meam ostensi commutacionis ne quislibet homo dicere possit quod ego ea silens aut occulta vel conludiosa habuisse vel detinuisse et casis et rebus ipsis in predictis locis quae in ea legitur, quas da parte ipsius cannonice receptam ad meam habeo et teneo proprietatem, et quod plus est quero ut dicant iste Ermenaldus episcopus istius Regensis una simul cum iste Urso iudex et advocato suo et ipsius cannonice qui hic ad presens est si commutacionem ista bona et verax est vel si casis et rebus ipsis quae in ea legitur, quae ego da pars ipsius cannonice vestre ecclesie Sancte Marie et Sancti Michaeli commutavit, contradicere aut subtrahere velint, an non, vel si casis et rebus ipsis quas ego ipsius canonice vestre ecclesie dedi vel tradidi receptis habet». Qui et ipse domnus Ermenaldus presul una cum iste Urso iudex et advocato suo professi et manifesti sunt: «Vere cartulas commutacionis quas hic ostensisti bona et verax est, et casis et rebus ipsis que in ea legitur da parte predicte canonice nostre ecclesie que tu recepistis, tibi non contendimus nec contradiximus nec contradicerequerimus, quia cum lege non possumus, set tuis Adelberti legibus propriis sunt et esse debent illis rebus quas tu ipse Adelberto in predictis locis sicut superius legitur parti nostre cannonice quas tu dedisti, da te receptis habent». Is actis et manifestacio supra facta, rectum eorum omnibus quorum supra iudicum paruit esse et iudicaverunt iusta eorum altercacionem et professionem et magnifestacionem iam dictus Adelbertus comes predictis et rebus in iam dictis locis insola Mauritula seu insola Pedangnolo cum suorum pertinenciis ad suam haberet et detinere proprietatem, et ipse Ermenaldus presul seu Urso iudex et advocato eius inde manerent omni tempore da pars ipsius episcopio taciti et contenti, et in eo modo finita est causa. Et hanc noticia qualiter actum est pro securitate eidem Adelberti comes fieri ammonuerunt. Quidem et ego Sadelberto notarius domnorum regum ex iussione suprascripto Giselberto missus et iudicum ammonicione scripsi. Anno domni Ottoni et item Ottoni filio eius gratia Dei reges hic in Italia primo, terciodecimo kalendas februarii, indicione quinta. Ego Giselbertus missus ut supra interfui. Ego Ratchildus iudex domnorum regum interfui. Deodatus iudex domnorum regum interfui. Teuzo iudex domnorum regum interfui. Adelbertus iudex domnorum regum interfui. lohannes notarius domnorum regum interfui. Signum manibus suprascriptorum Teubaldi atque Inguoni seu Oddoni atque Gaderisi atque Grimoldi etiam Gezoni, Albizoni, Iuguoni qui supra interfuerunt. (S.) Ego Teuzo notarius autenticum huius exempli legi vidi et sic inibi continebatur qualiter hic legitur preter litteras plus vel minus et hoc exemplum manibus meis exemplavi.

CDP I n. 2, pp. 55-58; Manaresi II/1 n. 145, pp. 1-7.

Bertolini 1960; Fumagalli 1971; Rinaldi 2003.

Il documento fa parte di un corpus di una dozzina di pergamene, riguardanti le acquisizioni basso padane di Adalberto Atto e conservate originariamente dal monastero di Polirone, sorto per iniziativa del figlio di Adalberto Atto, Tedaldo. In un momento di riordinamento archivistico da collocarsi tra la fine dell’XI secolo e il XII, il cenobio creò questo dossier, che cronologicamente testimonia di atti precedenti alla sua fondazione, perché i beni lì attestati costituivano la sede e il primo nucleo fondiario dell’ente stesso. Nel corso del placito in questione fu sottoposta alla pratica dell’ostensio cartae la permuta del 961 agosto 25 (CDP I n. 1, pp. 51-55) e la notitia iudicati ne riporta quindi, per esteso, il testo (le varianti riportate, nel complesso poco significative, si possono leggere nell’edizione del Manaresi). La pergamena, in seguito alla soppressione napoleonica del monastero di Polirone, è conservata presso l’Milano, Archivio di Stato . Si tratta di una copia realizzata nel XII secolo, autenticata dal notaio Teuzo, prodotta verosimilmente presso il monastero di Polirone (Rinaldi 2003).

Nell’alto Medioevo, il sito in cui tuttora sorge il monastero di Polirone era una zona paludosa, composta da “isole” di terra e corsi d’acqua, oggi per lo più bonificati: il Po, tra Brescello e Ostiglia, passava più a sud del fiume attuale, mentre quello che oggi è il Po era il letto di un fiume minore, il Lirone, oggi scomparso. All’altezza di Governolo il Lirone riceveva l’acqua del Mincio, per poi confluire nel Po presso Sustinente. Una rete di corsi d’acqua minori, ma comunque navigabili, collegava Po e Lirone, creando le pseudoisole Mauritola – altrove chiamata anche Arcamoricula, o Arcamoretule, – San Benedetto e Gurgo Pedagnolo, menzionate nel documenti del X secolo (vd. Calzolari 1998, dove a p. 4 si trova una proposta di ricostruzione cartografica dell’idrografia della zona).

Il messo regio Giselberto è quasi certamente il figlio del conte reggiano Ragimundo (vd. Fumagalli 1973, pp. 139-144). I figli di Giselberto, Davit e Ragimundo, sono documentati come vassalli di Adalberto Atto (vd. Fumagalli 1971, p. 63): il primo compare in CDP I n. 7, pp. 73-76, e n. 12, pp. 92-94. Tetbaldo e Ugo appartengono al gruppo familiare dei da Gorgo (vd. Fumagalli 1973, pp. 149-155, 158-165); il primo si ritrova anche in CDP I n. 3, pp. 58-62 e n. 7, pp. 73-76. Geizo potrebbe essere lo stesso Gezo presente al placito del 962 luglio 5(CDP I n. 3, pp. 58-62). Il giudice e avvocato episcopale Urso è lo stesso che compare in CDP I n. 3, pp. 58-62, ed è identificabile anche con l’Urso notaio e giudice, rogatario di CDP I n. 1, pp. 51-55 (la permuta qui ostensa). Per la collocazione, ipotetica, dei beni ceduti da Adalberto Atto, si veda Fumagalli 1971, pp. 5-6.