Milano, Archivio di Stato, Museo Diplomatico, Pergamene-S.Benedetto, 228/84
source date: [962 October 10] [Vicolongo (Novi di Modena; Modena)]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(S.) In nomine domini Dei et salvatoris nostri Iesu Christi. Otto divina ordina[nte prov]dencia imperator augusto [et item] Otto filio eius gratia Dei rex, anno imperii et regni eorum hic in Italia Dei propicio primo, die decimo mense oct[ub]ris, indicione sexta. Commutacione bone fidei innoscitur esse contractum eodemque nexu publicum vicem empcionis obligant contrahentes. Placuit itaque bona convenit voluntate inter domnus Vuilielmus huius sancte Mantuanensis ecclesie episcopus nec non et inter Adelbertus qui et Atto comes bone memorie Sigifredi filius de comitatu Lu[c]ense qui profitebat se ex nacione sua lege vivere Longuobardorum ut in Dei nomine debeat dare sicut a presenti dedit vel tradidit ipse namque domnus Vuilielmus episcopus per consensum et auctoritatem fratrum et sacerdotum vel clericorum ipsius ecclesie eidem Adelberti comes ad iure et proprietatem in commutacionis nomine, hoc est area una de terra cum capella inibi constructa et edifficata in loco et fundo ubi nominatur Insula qui dicitur Sancti Benedicti qui est ad honorem ipsius sancti Benedicti confessoris Christi, cum silva et buscalibus se uno tenente iuris ipsius sancte Mantuanensis ecclesie et episcopio, qui reiacet ipsa area de terra cum silva et buscalibus in superscripto loco Insula iusta fluvio Padi, et est ipsa area de terra cum predicta silva et buscalibus per mensura legittima terra arabile iuges viginti et due, silva et buscalibus iuges sexaginta; coherentes ei fines: da duabus partibus da mane et de subtus ipsius Adelberti comes, da tercia parte da medio die tenente in ipso fluvio Padi, da quarta parte da sera de consortis, sive quod alii sunt affines. Quidem et ad invicem recepit ipse domnus Vuilielmus episcopus ab eadem Adelbertus comes ampliorata et meliorata causa ad iure et proprietatem ipsius sue ecclesie, idest capella una cum area sua in qua estat iuris sui quod est ad honorem sancti Possidonii, qui est constructa et edifficata in loco et fundo ubi nominatur Garfaniana qui est in comitatu Regense cum casis et rebus ipsis in eodem loco ad ipsam capellam cum sua integritate pertinentibus vel asspicientibus sicut dictum est de ipsis rebus qui est iuris ipsius Adelberti comes, et est ipsis rebus ad suprascriptam mensuram inter sediminas ubi vites super estant seu terris arabilis et pratis iuges decem; verum etiam et masaricia una iure predicti Adelberti comes qui reiacet in loco et fundo Siniano cum sua pertinentia quod per Petrus massario directas et laboratas fuerant in integrum, et sunt rebus ipsis ad iustam mensuram inter sediminas et terris ubi vitis super estant seu pratis iuges sex, terris arabilis iuges viginti et due, silvis et buscalibus iuges quindecim; seu dedit vel tradidit ipse Adelbertus comes eidem domni presuli ad iure et proprietatem ipsius sue ecclesie, id est in integrum rebus illis iuris ipsius Adelberti comes quibus esse videntur in loco et fundo Nuvelare, et sunt rebus ipsius per mensura iusta de terra arabile iuges quattuor, silvis et buscalibus iuges nonaginta et sex. As denique predictis rebus superius nominatis vel commutatis sicuti mensura et fines decernitur cum accessionibus et ingressoras suas seu cum superioribus et inferioribns suis sibi unus alteri commutacionis nomine dederunt vel tradiderunt ad habendum, tenendum, possidendum, et faciat exinde unusquis quos receperunt tam ipsis quamque successores vel heredes proprietario iure quicquid voluerint sine uni alteri contradicione. Exspoponderunt unusquis quos inter se dederunt ab omne contradicente homine defensare. Quidem et ut ordo legis poposcit et ad hanc previdendam commutacionem accesserunt super ipsis rebus missus ipsius pontificis ab eo directus, id est Eroicus diaconus et vicedominus de ordine ipsius ecclesie, una cum viri bonos homines estimatores qui estimarent, hii sunt Ursus iudex domni imperatoris ac regi et Vuibertus vicecomes filius bone memorie idemque Vuiberti de Baniolo seu Ildevertus qui est Bezo filius quondam Fredulfi de villa Gurgo quibus omnibus estimantibus rectum eis compararuit, et estimaverunt ut ampliata et meliorata causa reciperet ipse domnus Vuilielmus presul ab eodem Adelbertus comes a parte sue ecclesie et episcopio quam daret et hanc commutacionem secundum legem fieri posse. De quibus et penam inter se posuertunt ut quis unus ex ipsis tam successoribus vel heredes se de hanc commutacionem removere aut eas per quodvis ingenio infrangere conaverint aut si ab unoquemque homine his quos inter se dederunt non defansaverint, tunc componant pars parti fidem conservanti da cuius pars prius ortum aut removitum fuerint pena dupliciter rebus ipsis de quo egerint sicut pro tempore fuerint meliorati aut valuerint sub estimacionem in consimilibus locis cum stipulacione subnixa. Unde due commutaciones scripte sunt. Acta infra castro Sancti Stephani. Ego Vuilielmus episcopus in hac commutacione a me facta manu mea subscripsi. Eroicus diaconus atque vicedominus missus ut supra subscripsi. Ego Ursus iudex domni imperatoris ac regis qui supra ipsis rebus accessi et previdi atque estimavi ut supra subscripsi. + Ego Vuibertus vicecomes qui super ipsis rebus accessi et previdi atque estimavi subscripsi. Signum suprascripti Ildeverti qui super ipsis rebus accessi et previdi atque estimavi ut supra testes. + Ego Martinus archidiaconus consensi et subscripsi. + Ego Petrus presbiter consensi et subscripsi. + Ego Petrus presbiter consensi et subscripsi. Signum manibus Antoni filius quondam Annoni de castro Sancti Stephani et Ansprandi seu Maginfredi filius Ozoni de Montichi lege viventes Longuobardorum rogati testes. Signum manibus Ilderadi filius quondam Sigelmi de ipso loco Sancti Stephani, Vuinizoni filius quondam Vuarinbaldi de Ariole lege viventes Romana rogati testes. Scripsi ego Ansefredus notarius domni imperatoris post traditam complevi et dedi. (S.) Ego Teuzo notarius autenticum huius exempli vidi legi et sic ibi continebatur sicut in isto legitur exemplo preter litteras plus minusve et hoc exemplum manibus meis exemplavi atque complevi et dedi.

CDP I n. 4, pp. 63-66.

Bertolini 1960; Fumagalli 1971; Rinaldi 2003.

Il documento fa parte di un corpus di una dozzina di pergamene, riguardanti le acquisizioni basso padane di Adalberto Atto e conservate originariamente dal monastero di Polirone, sorto per iniziativa del figlio di Adalberto Atto, Tedaldo. In un momento di riordinamento archivistico da collocarsi tra la fine dell’XI secolo e il XII, il cenobio creò questo dossier, che cronologicamente testimonia di atti precedenti alla sua fondazione, perché i beni lì attestati costituivano la sede e il primo nucleo fondiario dell’ente stesso. La permuta in questione fu corroborata dalla pratica dell’ostensio cartae nel corso di tre placiti (CDP I n. 5, pp. 67-70 = Manaresi II/1 n. 149, pp. 24-31 = doc5005; CDP I n. 8, pp. 76-79 = Manaresi II/1 n. 153, pp. 44-47 = 5008; CDP I n. 12, pp. 92-94 = Manaresi II/1 n. 194, pp. 201-203 0 5012). La pergamena, in seguito alla soppressione napoleonica del monastero di Polirone, è conservata presso l’Archivio di Stato di Milano. Si tratta di una copia realizzata nel XII secolo, autenticata dal notaio Teuzo, prodotta verosimilmente presso il monastero di Polirone (Rinaldi 2003).

Nell’alto Medioevo, il sito in cui tuttora sorge il monastero di Polirone era una zona paludosa, composta da “isole” di terra e corsi d’acqua, oggi per lo più bonificati: il Po, tra Brescello e Ostiglia, passava più a sud del fiume attuale, mentre quello che oggi è il Po era il letto di un fiume minore, il Lirone, oggi scomparso. All’altezza di Governolo il Lirone riceveva l’acqua del Mincio, per poi confluire nel Po presso Sustinente. Una rete di corsi d’acqua minori, ma comunque navigabili, collegava Po e Lirone, creando le pseudoisole Mauritola – altrove chiamata anche Arcamoricula, o Arcamoretule, – San Benedetto e Gurgo Pedagnolo, menzionate nel documenti del X secolo (vd. Calzolari 1998, dove a p. 4 si trova una proposta di ricostruzione cartografica dell’idrografia della zona).

Tra gli estimatores della permuta, si identificano il giudice Urso (rogatario della permuta del 961 agosto 25 – CDP I n. 1, pp. 51-55 = doc5001 – e avvocato episcopale nei placiti del 962 gennaio 20 – CDP I n. 2, pp. 55-58 = doc5002 – e del 962 luglio 5 – CDP I n. 3, pp. 58-62 = doc5003 – nonché livellario vescovile – vd. Torelli 1921, n. 59, pp. 150-151) e il visconte Vuiberto da Bagnolo (che aveva già ricoperto la stessa funzione nella permuta del 961 agosto 25 – CDP I n. 1, pp. 51-55 – e presente anche al placito del 962 ottobre 10 – CDP n. 5, pp. 67-70), mentre non è certa l’appartenenza di Ildeverto Bezo al gruppo dei da Gorgo. Anche tra i testimoni sono presenti vassalli di Adalberto Atto: Antonio di Annone di Castrum Sancti Stephani è lo stesso Oddo figlio di Annone di Vicolonguo del placito del 962 ottobre 12 (CDP n. 5, pp. 67-70 – le due località Castrum Sancti Stephani e Vicolonguo sono contigue e nelle sottoscrizioni del placito compare con il nome di Antonio); Ansprando si ritrova in CDP I n. 3, pp. 58-62; n. 5, pp. 67-70; n. 6, pp. 70-73; n. 7, pp. 73-76; n. 10, pp. 83-87; Maginfredo di Ozone da Montecchio figura con il nome di Manfredus nell’elenco dei vassalli canossani del 962 luglio 5 (CDP I n. 3, pp. 58-62 = doc5003) e tra gli astanti del placito del 962 ottobre 12 (CDP I n. 5, pp. 67-70 = doc5005), mentre sottoscrive come Maginfredo la permuta del 967 aprile 22 (CDP I n. 10, pp. 83-87 = doc5010). Infine Vuinizo di Vuarinbaldo da Ariole (l’odierna Rolo) ricompare nel placito che corrobora la prima volta la permuta in questione (CDP I n. 5, pp. 67-70 = doc5005): Fumagalli lo identifica con il Verno dell’elenco di vassalli canossani del 962 luglio 5 (CDP I n. 3, pp. 58-62 = doc5003 – vd. Fumagalli 1971, p. 54, nota 194).