Milano, Archivio di Stato, Museo Diplomatico, Pergamene-S.Benedetto, 235/98
source date: [966 November 14] [Gonzaga (Mantova)]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(S.) In nomine domini nostri Iesu Christi. Otto gratia Dei imperator, anno imperii eius quinto, d[eci]mo quarto die mensis novembris, indictione decima. Comutacio bo[ne] fidei nossitur esse contractum [ut vi]cem emcionis obtineat firmitatem eodemque nexu obligant contraentes. Placuit itaque et bona[m] convenit voluntatem inter domnus Gumbaldus episcopus sancte Mantuanensis eclesiae nec non et inter Adelbertus qui et Otto comes filius bone memorie Siefredi qui se profitebat lege vivere Langobardorum, ut in Dei nomine debeant dare sicut a presenti dederunt ac tradiderunt sibi unus alteri in Domini nomine. In primis dedi ipse domnus Gumbaldus episcopus eidem domni Adelberti comiti in causa comutacionis, id sunt rebus illis iuris ipsius sui episcopii quibus sunt positis in locas et fundas Garfaniana et est in comitatu Regense et in loco Siniano, quod est massaricia una fuit rectum per Petrum massario, seo in loco Nuvellare. Predictis rebus in eodem loco Garfaniana sunt per mensura iusta inter sediminas et vineis cum areis suarum seu terris arabilis et pratis iugias decem; iam nominatis rebus in eodem loco Siniano sunt per mensura iusta inter sediminas et vineis cum areis suarum seu pratis iugias ses, terris arabilis iugias viginti due, de silvis et buscaliis iugias quindecim; superscriptis rebus in eodem loco Nuvellare sunt per mensura iusta de terris arabilis iugias quattuor. Nam ceteris rebus in eodem loco Garfaniana quod est capella una que est edificata in onore sancte Possedone, est area sua per mensura iusta tabulas decem, et in predicto loco Nuvellare rebus ipsius nostri episcopii a parte ipsius episcopii reservo potestatem proprietario iuris. Quidem et ad vicem recepit ipse domnus Gumbaldus episcopus ad parte ipsius sui episcopi ab eundem Adelbertus qui et Otto comes melioratam rem sicut lex abet, id sunt pecia una de terra infra eodem civitate Mantue prope locus ubi Sancta Maria Vicedomino dicitur, et casis et omnibus rebus illis hec omnia iuris ipsius Adelberti quibus sunt positis in locas et fundas ubi Pecorile dicitur et in loco Fraseneta. Predicta pecia de terra infra eadem civitate est per mensura iusta tabulas septem; coerit ei: da mane terra Dominici Gonterami, da meridie ingresso comune, da sera terra ipsius episcopio, sibique alii sunt coerentes. Predictis rebus in eodem loco Pecorile sunt per mensura iusta inter sediminas cum torculo et casa super [se] abente seo vites cum areis suarum iuges quattuor, de terris arabilis et pratis iuges tres, de silvis cum areis suarum iuges tres. Iam dictis rebus in eodem loco Fraseneda sunt per mensura iusta de sedimen et vitis cum areis suarum iugias duas, de terris arabilis et pratis sunt iugias quattuor. As denimque predictis rebus in easdem locas et fundas Garfaniana, Siniano, Nuvellare seo infra eadem civitate Mantue et in locas et fundas Peccorile, Fraseneta superius nominatis vel comutatis, una cum accessionibus et ingressoras earum seo superioribus et inferioribus suis qualiter superius mensura legitur sibi unus alteri per as pagina comutacionis nomine tradiderunt, facientes exinde a presenti die tam ipsi quamque et successores vel heredes eorum legaliter proprietario nomine quicquit voluerint aut previderint sine omni uni alteris contradicione. Et sponderunt se ipsi comutatores sibi ad invicem quis ea dederunt in integrum omni tempore ab omni omine defensare. Quidem et ut ordo legis Langobardorum depossit et ad hanc previdendam comutacionem accesserunt super ipsis rebus ad previdendum, idest Vualterius diaconus et prepositus de ordine ipsius episcopio misso domni Gumbaldi episcopi ab eo directo, simul cum viri et bonos omines estimatores qui estimarent, id sunt Vualpertus filius quondam Daniel, Ariulfuls filius quondam Ariulfi, Benedictus filio quondam Ghiselbertus, quibus omnibus estimantibus comparuit eorum et estimaverunt quod melioratam rem reciperet ipse domno Gumbaldo episcopus a parte ipsius sui episcopio quam daret et legibus comutacio hec fieri poteret. De quibus et pena inter se posuerunt ut quis ex ipsis aut successores vel heredes eorum set de hanc comutacio removere quesierint et non permanserint in ea omnia qualiter superius legitur vel si ab unumquemque hominem quis ea dederunt in integrum non defensaverint, componant pars partis fidem servandi pena duplis ipsis rebus sicut pro tempore fuerit melioratis aut valuerint, sub estimacione tam infra eadem civitate quamque et foris in consimilis locis; et pro onore ipsius episcopii nec eum licead ullo tempore nolle quod voluit set quod ad eum semel factum vel conscriptum est inviolabiliter conservare promiserunt curo stipulacione subnixxa. Unde due cartule comutacionis uno tenore scripte sunt. Acto in castro Gunzagha feliciter. Ego Gumbaldus indignus episcopus in hanc commutacionem a me facta subscripsi. Ego Vualterius diaconus adque prepositus missus fui ut supra. Signum manibus suprascriptorum Vualpertus, Ariulfus, Benedictus qui super ipsas res accesserunt et estimaverunt ut supra. (S.) Teuzo iudex Sacri Palacii subscripsi. (S.) Petrus iudex Sacri Palacii subscripsi. (S.) Eribertus iudex Sacri Palacii subscripsi. (S.) Anto iudex Sacri Palacii subscripsi. Signum manus Albericus filius Eimericus testis. (S.) Alipertus notarius et iudex Sacri Palacii per data licencia predicto Adelberto comes rogatus scripsi post tradita complevi et dedi.

CDP I n. 9, pp. 80-82

Bertolini 1960; Fumagalli 1971; Rinaldi 2003.

Il documento fa parte di un corpus di una dozzina di pergamene, riguardanti le acquisizioni basso padane di Adalberto Atto e conservate originariamente dal monastero di Polirone, sorto per iniziativa del figlio di Adalberto Atto, Tedaldo. In un momento di riordinamento archivistico da collocarsi tra la fine dell’XI secolo e il XII, il cenobio creò questo dossier, che cronologicamente testimonia di atti precedenti alla sua fondazione, perché i beni lì attestati costituivano la sede e il primo nucleo fondiario dell’ente stesso. La permuta in questione è l’unico originale del corpus.

I beni che la Chiesa mantovana cedette nel 966 ad Adalberto Atto erano gli stessi che Adalberto Atto le aveva ceduto nel 962 (CDP I n. 5, pp. 67-70), in cambio del primo nucleo del futuro monastero di Polirone. Dei beni acquisiti nel 962, l’episcopio conserva la cappella di San Possidonio e i novanta iugeri di selva a Novellara: la permuta in questione eccettua esplicitamente queste due proprietà, senza tuttavia citarne i titoli d’acquisto.

Le località Pecorile e Frasseneta non sono identificate e i personaggi che intervengono nella stima dei beni e nelle sottoscrizioni non sono altrimenti noti.