Milano, Archivio di Stato, Museo Diplomatico, Pergamene-S.Benedetto, 236/99
source date: [967 April 22] [Sancto Severo in Classe (Ravenna)] [XII]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(S.) In nomine domini Dei et salvatoris nostri Iesu Christi. Otto gratia Dei imperator augustus et item Otto filio eius gratia Dei reges, anno inperii et regni eorum hic in Italia sexto, decima kalendas madias, indicione decima. Commutacio bone fidei noscitur esse contractum ut vice empcionis firmitatem eodemque nexum obligant contrahentes. Placuit itaque et bone convenit voluntatem inter domnus Domninus gratia Dei venerabilis abbas monasterio Sancti Benedicti sito Leones nec non et inter Adelbertus qui et Atto gratia Dei comes Motinensis, ut in Dei nomine debeat dare sicut a presenti dedit ipse domnus Domninus abbas eidem Adelberti comes commutator suo in causa commutacionis suo iure presenti die et ora, proprietario nomine ad habendum, idest corte una que dicitur Gunziaga cum capella una qui est constructa in honore Sancti Benedicti, cum casis et masariciis seu apendiciis cum omnibus rebus ad eandem cortem pertinentibus omnia simul tenente. Coheret ei in circuitu ea suprascripta corte cum omnibus rebus ad ipsa corte pertinentibus, omnia simul tenente: da mane Sancti Sisti et fluvio Bondeno et in aliquo Sancti Prosperi , da meridie fluvio Gunziaga, da sera suprascripto fluvio Gunziaga, de subto flumen Pado et in aliquo Sancti Sisti; et sunt rebus ipsis super totis insimul per mensura iusta a pertica legittima de pedes duodecim mensurata inter sedimines et areis ubi vites estant iuges quattuor, de terris arabilis iugias septuaginta sex, de silvis cum areis ubi estant iuges quattuorcenti viginti; omnibus ipsis rebus et predicta capella iuris ipsius monasterii Sancti Benedicti. Unde et vicem recepit ipse domnus Domninus abbas ab eundem Adelberto comes comutatori suo similiter in causa commutacionis nomine a parte predicto monasterio Sancti Benedicti presenti die et ora proprietario iure ad habendum, id sunt nominative capella una qui est constructa in honore sancte Marie et reiacent in loco et fundo Tartaro cum sedimines et areis ubi vites estant seu pratis omnia simul tenente comitatu Brixiano. Coheret ei in circuitu a iam dicta capella et omnibus rebus ibi in circuito et omnia simul tenente: da mane predicto monasterio Sancti Benedicti, da meridie rebus que dicitur Pometulo, da sera fossa que dicitur Ternapassi, de subto heredes quondam Anselmi vel si quod alii sunt, in his omnibus coherentes. Item terciam porcionem de capella una qui est consecrata in honore sancti Fabiani que reiacet in loco et fundo Funtana, et casis masariciis seu vineis et silvis cum areis ubi estant seu pratis et terris arabilis quod habere visus est in locas et fundas Mandrie et in Laco, istis rebus suprascripta capella reiacent in comitatu Regensis; et sedimines rebus territoriis illis quod habere visus est in locas et fundas Baiozaria, Casa Albini et in Formidine seu in Cento atque in Moniano comitatu Motinensis; quod sunt rebus ipsis cum predictas capellas in prenominatas locas Tartaro et in Fontana seu Mandrie atque in Laco et in Baioaria et in Casa Albini et in Formidine atque in Cento et in Muniano super totas insimul per mensura iusta ad pertica legitima de pedes duodecim mensurata inter sedimines et areis ubi vites estant iuges quinque, de pratis iugias tres, de terris arabilis iugias nonaginta et duas, de areis ubi silvis et stellariis estant iugias quattuorcentum viginti. Omnibus rebus ipsis iuris ipsius Adelberti comes quod sunt omnibus super ascriptis rebus capellas cum rebus in circuitu ad easdem pertinentibus, sedimines cum edificiis casarum super habentes, clausureis, campis, pratis, vineis et silvis et stellariis cum areis in qua estant, coltis et incoltis, aquis aquarumque queductibus cum usum puteis. Quidem et ut ordo legis deposscit et ad hanc previdentes commutaciones super ipsis rebus accesserunt Adelbertus diaconus et preposito ipsius monasterio Sancti Benedicti et misus ipsius domni Domnini abbatis, unam cum Ranerio de Rivoltella missus suprascripto Ottoni imperatori seu cum tres homines Domini timentes estimatores, quorum nomina illorum Belizo filius quondam Albini qui et Albizo de Cannole, et Ingezo de Fodezano filio quondam Gariberti seu Idelmanno de Corigia, ad previdendum ad estimandum quibus eorum omnibus rectum esse, et ipsi estimatores estimaverunt et dixerunt eo quod mehoratis et ampliatis rebus acciperet ipse domnus Domninus abbas ab eudem Adelberto comes a parte predicto monasterio Sancti Benedicti ad habendum quem ei daret, et dixerunt quod ac commutacio legibus ac firmiter inter eis fieri poterent. His autem omnibus rebus superius dictis cum superioribus et inferioribus atque cum egressoras ac accessionibus eorundem rerum in integrum, commutatores ipsi sibi unus alteris commutacionis nomine qua dederunt faciendum qui quod ceperunt cum heredibus et successoribus suorum iure proprietario nomine et canonice ordo legibus possidere quod previderint, sine unus alterius eorumque heredes vel successores contradicione. Et sponderunt se commutatores ipsos sibi unus alterius cum heredibus et successoribus suorum iam dicta capella et omnibus rebus quis quod utrasque parte in commutacione dederunt in integrum omni tempore ab omni contradicentem hominem defensare iusta lex; qui si ad defensandum minime fecesserint aut si contra hanc cartula commutacionis agere vel causare vel removere quesierint et non permanserint vel compleverint in ea omnia qualiter superius legitur, tunc componat pa[r]te illa qui non conservaverint ad fidem servanti duplis et melioratis suprascriptis rebus sicut pro tempore fuerint aut valuerint sub estimacione in easdem locas, quia sic inter eis convenit. Unde due cartule commutacionis uno tenore scripte sunt. Actum in loco qui dicitur Sancto Severo ubi domnus Otto imperator preerat feliciter. +Ego Domninus abbas in hac commutacionis a me facta subscripsi manu mea. +Ego Adelbertus prepositus atque diaconus qui super ipsis rebus accessi et misus fui ut supra subscripsi. Signum manum suprascripto Raneri qui super ipsis rebus accessit et missus fuit ut supra. Signum manibus suprascriptorum Belizoni et Ingezoni seu Adelmanni qui supra ipsis rebus accesserunt et estimaverunt ut supra. +Ego Leopertus presbiter et monachus subscripsi manu mea. +Ego Iohannes presbiter atque monachus manu mea subscripsi. +Ego Gunpertus diaconus et monachus manu mea subscripsit. +Ego Petrus presbiter et monachus manu mea subscripsit. +Gunzo diaconus et monachus manu mea subscripsi. +Ego Martinus monachus subscripsi. +Ego Iohannes clericus manu mea subscripsi. Signum manibus Stephani filius Adrempaldi et Petri seo Iohannis qui professi sunt lege vivere Romana testes. Signum manibus Asprandi filius quondam Gariverti de Geminianello et Auprandi filio Tuniberti de castro Ariano seo Maginfredi filio Ozani de Monteclo atque Vualberti filio itemque Vualberti de Bismanto testes. +Ego Aribertus notarius domni imperatoris rogatus scripsi post tradita complevi et dedi. (S.) Ego Teuzo notarius autenticum huius exempli vidi legi et sic ibi continebatur qualiter hic legitur preter litteras plus vel minus et inanibus meis hoc exemplum exemplavi.

CDP I n. 10, pp. 83-87.

Bertolini 1960; Fumagalli 1971; Rinaldi 2003.

Il documento fa parte di un corpus di una dozzina di pergamene, riguardanti le acquisizioni basso padane di Adalberto Atto e conservate originariamente dal monastero di Polirone, sorto per iniziativa del figlio di Adalberto Atto, Tedaldo. In un momento di riordinamento archivistico da collocarsi tra la fine dell’XI secolo e il XII, il cenobio creò questo dossier, che cronologicamente testimonia di atti precedenti alla sua fondazione, perché i beni lì attestati costituivano la sede e il primo nucleo fondiario dell’ente stesso. La pergamena, in seguito alla soppressione napoleonica del monastero di Polirone, è conservata presso l’Archivio di Stato di Milano. Si tratta di una copia realizzata nel XII secolo, autenticata dal notaio Teuzo, prodotta verosimilmente presso il monastero di Polirone (Rinaldi 2003).

Nell’alto Medioevo, il sito in cui tuttora sorge il monastero di Polirone era una zona paludosa, composta da “isole” di terra e corsi d’acqua, oggi per lo più bonificati: il Po, tra Brescello e Ostiglia, passava più a sud del fiume attuale, mentre quello che oggi è il Po era il letto di un fiume minore, il Lirone, oggi scomparso. All’altezza di Governolo il Lirone riceveva l’acqua del Mincio, per poi confluire nel Po presso Sustinente. Una rete di corsi d’acqua minori, ma comunque navigabili, collegava Po e Lirone, creando le pseudoisole Mauritola – altrove chiamata anche Arcamoricula, o Arcamoretule, – San Benedetto e Gurgo Pedagnolo, menzionate nel documenti del X secolo (vd. Calzolari 1998, dove a p. 4 si trova una proposta di ricostruzione cartografica dell’idrografia della zona).

Alcune località menzionate nel documento in questione restano non identificate.