Milano, Archivio di Stato, Museo Diplomatico, Pergamene-S.Benedetto, 374/31
source date: [1007 April 2] [Canossa (Reggio Emilia)] [XII]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(S.) In nomine domini Dei et salvatori nostri Iesu Christi. Anno millesimo VII indictione quinta, secundo die intrante mense aprilis. Ego in Dei nomine Teudaldus marchio filio quondam Adelberti itemque marchio qui profeso sum ex nacione mea lege vivere Langobardorum presentibus dixi: Duro in statu sanitatis humane vite cursus peragitur necesse est ut ea que anime profutura sunt indesinenter agamus. Manifestus sum michi qui supra Tedaldus marchio eo quod volo pro anime mee mercede et parentum meorum basilice ille quam edificavi in loco proprietatis mee factae in honore Sancti Benedicti et Sancte Marie et Sancte Michaelis Archangeli que est sita insula Sancti Benedicti campum Sancte Marie et alias quasdam res meas sicut continetur in cartula quadam offersionis mee in qua multa delegavi predicte basilice Sancti Benedicti qui est positus iuxta foveam Gabianam dare et offerre cum omni iure meo pro anima mea et parentum meorum. Quem predictum campum qui dicitur campum Sancte Marie a presenti die in antea dono et offero pro anima mea et parentum meorum ut supra legitur in basilica Sancti Benedicti ut supra, eo modo ut habeat et teneat ipsa ecclesia cum ingressionibus et egressionibus superioribus et inferioribus suis in integrum; et faciat omnem suam hutilitatem sine mea et heredum meorum contradictione. Actum est hoc in rocca Canusia feliciter. Signum +++++++++ manibus Vuido de Palude et Bonizo seu Martino et Ugo iudex de Parma et Boso de Carpineta et alii rogati sunt testes. (S.) Ego Iohannes notarius Sacri Palacii scripsi et dedi.

CDP I n. 13, pp. 94-96.

Bonacini 2000, pp. 638-639; Rinaldi 2003, pp. 24-25 e 97-99.

Tre dei testi compaiono anche in CDP I n. 14, pp. 96-101 (doc5014). Anche il notaio è lo stesso.