Milano, Archivio di Stato, Museo Diplomatico, Pergamene-S.Benedetto, 380/37
source date: [1008 August 26] [Gozzolina (Mantova)]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(S.) In Christi nomine regnante dono Enricus gratia Dei rege ic in Italia anni eius quinto, septimo kalendas septiber, indicione sesta. Constat nos Aribertus presbiter et Penzo seu Martinus germanis sive Iohannes et Gisempertus clericus adque Raginbaldo de plebe Malsissino qui abitare videmus locus Vila, qui professi sumus nos totis ex natione nostra lege vivere Romana accepissemus nos communiter sicuti et in presencia testium manifestis sumus qui accepimus ad vos Teuzo et Sichinzo de loco Midole argentum denarios bonos solidos viginti, finitum precium pro omnibus rebus territoriis illis luris nostris quam abere visis sumus in locas et fundoras Gatalisco, Montinarico, Maurinisco; quod sunt ipsis rebus in iam nominatis locis Gatalisco, Montinarico et Maurinisco per mensura iusta de terris arabilis et pratas seu gebis et silvis seu areis suarum iugies septuaginta et trex; et si plus inventum fuerit de nostris qui supra Ariberti presbitero et Penzoni seu Martini germanis, sive Iohannes et Gisemperti clericus atque Raginbaldi iure rebus in iam nominatis locis Gatalisco, Montinarico, Maurinisco quam ut supra mensuram legitur a presente maneat in vindicio pro suprascripto precio. Que autem suprascriptis rebus iuris nostris supradictis una cum accessionibus et ingressores earum rerum seu cum superioribus et inferioribus suis qualiter supra legitur in integrum ab ac die vobis qui supra Tenzoni et Sichinzonie pro suprascripto argento vendimus, tradimus et mancipamus, nulli ali venditis, donatis, alienatis vel traditis nixi vobis; et facies exinde a presenti die vos et heredibus vestris aut cui vos dederitis vel abere statueritis iure proprietario nomine quicquit volueritis, sine omni nastra vel heredibus nostrorum contradicione. Quidem expondimus adque promittimus nos qui supra Aribertus presbiter et Penzo seu Martinus germanis sive Iohannes et Gisempertus clericus adque Raginbaldus, una cum nostris heredibus vobis qui supra Teuzoni et Sichinzoni vestrisque heredibus aut cui vos dederitis suprascriptis rebus qualiter supra legitur in integrum ab omni ominem defensare; quod si defendere non potuerimus aut si vobis exinde aliquit per covis genium subtragere quesierimus, tunc in duplum eadem vendita ut supra legitur vobis restituamus sicut pro tempore fuerit melioratis aut valuerit sub estimacione in consimilis locis. Et nec nobis qui supra Aribertus presbiter et Penzoni seu Martini germanis sive Iohannes et Gisemperti clericus aque Raginbaldi licet ullo tempore nolle quod voluimus, sed quod ad nobis semel factum vel conscriptum est sub iuxiurandu inviolabiliter conservare promittimus inconvulsa cum stipulacione subnixa et nihil nobis ex ipsum precium redeberes disimus. Acto vico Cuzolina. + Aribertus presbiter a nobis facta subscripsi. + Gisempertus clericus a nobis facta subscripsi. Signum ++++ manibus predictorum; Penzoni seu Martini germanis et Iohannes adque Raginbaldi qui anc cartulam vindicionis fieri rogaverunt et suprascripto precio acceperunt eorumque relecta est. Signum +++ manibus Gisemperti e Rozoni seu Mauroni viventes lege Romana testes. Signum ++ manibus Boniverti et Richinzoni testes. (S.) Adam notarius scriptor uius cartula vindicionis pos tradita conplevi et dedi.

CDP I n. 15, pp. 101-103.

La transazione qui documentata non riguarda direttamente il monastero di Polirone, ma è stata ugualmente conservata dal suo archivio: è più che verosimile che il documento via sia giunto quando i beni menzionativi sono stati acquisiti dall’abbazia padana, a titolo di munimen.

I luoghi Gatalisco, Montanarico e Maurinisco non sono identificati; solo il primo è menzionato come “luogo mantovano” dal Dizionario toponomastico lombardo (Olivieri 1961, p. 250). Non identificato è anche il locus Vila, ma questo stesso documento lo colloca nel piviere di Malcesine.