Milano, Archivio di Stato, Museo Diplomatico, Pergamene-S.Benedetto, 404/16
source date: [1012 July 25] [Pegognaga (Mantova)]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(S.) In nomine domini Dei et salvatoris nostri Iesu Christi. Einricus gratia Dei rex, anno regni eius Deo propicio ic in Italia nono, octavo Kalendas agustus, indicione decima, monasterio Sancte Marie et Sancti Benedicti et Sancti Michaeli archangeli et Sancti Petri apostoli qui est constructum infra insola qui dicitur Sancti Benedicti. Ego in Dei nomine Bonefacio marchio, filius bone memorie Teutaldi itemque marchio qui professo sum ex nacione mea lege vivere Langobardorum, ofertor et donator ipsius monasterii presentibus dixi: Quisquis in sanctis ac in venerabilibus locis ex suis aliquit contullit rebus iusta hoctori vocem in oc seculo centuplum accipiad, insuper et quod melius est vitam possidebit eternam. Ideoque ego qui supra Benefacio marchio dono et aufero a presenti die in eadem monasterio et per presentem cartulam aufersionis abendum relinquo, idest pecia una de terra silvata cum area ubi estad iuris mei, quam abere viso sum super fluvio Padi in loco et fundo qui dicitur Saetinienti; et est pecia ipsa de terra silvata cum area ubi estad per mensura iusta iugeas legitimes mille. Coerit ei a mane fluvio qui dicitur Tartaro; a meridie ipso fluvio Padi; a sera fracta et caput de Logollo, Tribullaria et Sablonaria; a nulla ora casale de Vernisco et Corona et Susenagi Sellani: et in aliquit ipso Tartaro et laco Melani, sibeque alii sunt coerentes. Et si amplius de meo qui supra Bonefaci marchio iure rebus in suprascripto loco Setinienti et infra ipsas coerencias inventum fuerit quam ut superius mensura legitur, per anc cartulam offersionis in eodem monasterio persistad potestatem proprietario iuri. Que autem suprascripta pecia de terra silvata cum area ubi estad iuris mei supranominata, una cum accessione et ingresso seu cum superioribus et inferioribus suis qualiter superius mensura et coerencias legitur et sunt conpreensi in integrum. ab ac die in eadem monasterio Sancte Marie et Sancti Benedicti et Sancti Michaeli archangeli et Sancti Petri apostoli Cristi dono et aufero, et per presentem cartulam aufersionis in eadem monasterio abendum relinquo; et facias exinde ipsi monachis qui in eadem monasterio ordinati sunt vel in antea ordinati fuerint a pars ipsius monasterii proprietario nomine quicquit voluent sme omni mea et heredum meorum contradicione. Quidem expondeo atque promito me ego qui supra Bonefacio marchio una cum meos heredes versus eandem monasterio suprascripta pecia de terra silvata cum area ubi estad que supra legitur in integrum ab onni omine defensare; quit si defendere non potuerimus aut si a pars ipsius monasterii per covis ingenio subtraere quesierimus, tunc in dublum suprascripta pecia de terra silvata cum area ubi estad ut supra legitur vobis rextituamus sicut pro tempore fuerit meliorata aut valuerit sub extimacione in consimile loco. Anc enim cartulam offersionis mee paginam bona fidei notarius tradidit et scribere rogavi in qua subter confirmans testibusque obtuli roborandam. Actum Pigoniaga feliciter. Bonefacius marcichio subscripsi. Signum +++ manibus Ingoni et Rozoni seu Vualkerii lege Langobardorum viventes rogatis testes. (S.) Ego qui supra Bonafides notarius scripsi post tradita compievi et dedi.

CDP I n. 16, pp. 103-105.

Rinaldi 2003, pp. 100-102.

I toponimi Logollo, Vernisco, Corona e Susenagi Sellani non sono identificati. Per Tribullaria e Sablonaria l’editrice del documento, Carla Villani, propone l’identificazione con Trivellano (Moglia; Mantova) e Sabbioncello (Quingentole; Mantova).