Milano, Archivio di Stato, Museo Diplomatico, Pergamene-S.Benedetto, 356/13
source date: [1019 (?) March] [datazione problematica] [Mantova]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(S.) In nomine domini Dei et salvatoris nostri Iesu Christi, Enricus gratia Dei rex, anno regni eius Deo propitio ic in Italia primo, mense marcius, indicione secunda, monasterio Sancte Marie et Sancti Benedicti et Sancti Michaeli Archangeli et Sancti Petri Apostoli qui est constructum in insula qui dicitur Sancti Benedicti. Ego in Dei nomine Bonefacio marchio filius bone memorie Teudaldi itemque marchio, professus sum ex nacione mea lege vivere Langobardorum, aufertor et donator rnonasterio presentibus dixi: Quisquis in sanctis ac in venerabilis locis ex suis contulit rebus iuxta auctori vocem in hoc seculo centumplum accipiat insuper et quod melius est vitam possidebit eternam. Ideoque ego supra Bonefacio marchio dono et offero a die in eodem monasterio, et per presentem cartula aufersionis abendum relinquo: idest nominativa curticella una cum capella ibidem edificata in onore Sancti Iohannis Babtiste, cum casis et omnibus rebus territoriis illis iuris mei, quam abere visus sum in loco et fundo Burbascio, omnia et ex omnibus quantum ad ipsa curticella pertinet in integrum. Coeret ei fines: da mane mihi reservo; da meridie decurrit Mincio fluvio; da sera fossa de suprascripto Burbascio; da monti Gricia de media silva ut dictum est; tam casis cum sediminibus et vineis cum areis suarum, seu terris arabilis et pratis, pascuis, silvis, paludibus et piscacionibus, acstellareis, rivis, ripinis, cultis et incultis, divisis et indivisis, una cum finibus, terminibus, accessionibus et usibus aquarum aquarumque ductibus, cum omni iure ac iacenciis et pertinenciis, omnia et ex omnibus quantum ad ipsa curticella pertinet in integrum. Que autem suprascripta curticella cum predicta capella super se abentem iuris mei superius nominata una cum accessione et ingresso seu cum superioribus et inferioribus suis qualiter superius legitur in integrum, ab ac die in eodem monasterio Sancte Marie et Sancti Benedicti et Sancti Michaeli Archangeli et Sancti Petri Apostoli dono et offero, et per presentem cartula offersionis in eodem monasterio abendum relinquo. Et faciens exinde ipsius monachi qui in eodem monasterio ordinati sunt vel in antea ordinati fuerint, a pars ipsius monasterii proprietario nomine quicquid voluerint sine omni mea et eredum meorum contradictione. Quidem expondeo atque prornitto me ego Bonefacio marchio una cum meos eredes versus eandem monasterio suprascripta curticella cum predicta capella super se abentem qualiter superius legitur in integrum ab omni homine defensare; quid si defendere non potuerimus aut si a pars ipsius monasterii per quovis ingenio subtraere quesierimus, tunc in duplum suprascripta curticella curn predicta capella ut supra legitur vobis restituamus sicut pro tempore fuerint meliorata aut valuerint sub extimacione in consimile loco, Anc enim cartula offersionis mee pagina Benzo notarius tradidit et scribere rogavit, in qua subter confirmans testibusque obtuli roborandam. Actum in civitate Mantua feliciter. Bonefacius marcihio subscripsi. Signum manibus ++ Sighizoni lege viventes Langobardorum rogatis testis. Signum manibus Atoni lege viventes Langobardorum rogatus testis. Signum manibus Rainardi lege viventes Langobardorum rogatus testis. (S.) Scripsi ego Benzo notarius post tradita conplevit et dedi.

CDP I n. 17, pp. 106-108.

Rinaldi 2003, pp. 100-102.

Circa la datazione, l’editrice del testo, Carla Villani, precisa: «anche se tutti gli elementi della datazione concordano nell’indicare l’anno 1004 (primo anno di regno di Enrico II, indizione seconda), la data appare non accettabile perché nel 1004 il monastero di S. Benedetto, cui si fa esplicito riferimento, non era ancora stato fondato; inoltre nell’atto il marchese Bonifacio si dichiara “filius bone memorie Teudaldi”: il documento quindi dovette essere stilato sia dopo il 1007, anno di fondazione del monastero, sia dopo il 1012, presunto anno di morte di Tedaldo di Canossa. La data qui suggerita (1019) è la prima che dopo il 1004 rispetti la concordanza tra anno e indizione, ma corrisponde al sesto anno d’impero di Enrico II; va quindi presa come ipotesi e accettata prudenzialmente.»

Il “Gricia” è un corso d’acqua minore tra Mincio e Tartaro: il nome latino Agricia è divenuto l’italiano Allegrezza. Calzolari distingue un Agricia maior, o Cavo Allegrezza, e un Agricia minor, o Scolo Allegrezza: il Cavo «ha le sue origini nell’alta pianura mantovana presso Roverbella […] e confluisce infine nel Cavo Molinella in loc. Forte d’Attila», mentre lo Scolo «di dimensioni più modeste, ha origine nelle campagne a sud di Roncoferraro, e dopo un breve percorso va a confluire nel Fissero». Il documento in questione si riferisce quindi allo Scolo (Calzolari 1989).