Mantova, Biblioteca comunale, ms. 208 (B.III.4), f. 158v
source date: [1017-1024] [Roma] [XI sm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Pax. Benedictus episcopus, servus servorum Dei, Bonifatio gratia Dei marchioni inclito salutem karissimam cum benedictione apostolica. Requisistis iuditium nostrum, sicut dignum fuerat, utrum in honore Symeonis nuper sanctificati, quod opera probant, et innumera ac diversa miracula testificant, liceret vobis aecclesiam construere, et eius venerabile corpus honorifice collocare ibidem. De quo respondemus: si ita corruscat miraculis ut vester homo nobis asseruit, aedificate aecclesiam, collocate in ea eundem, iuxta quem altare consaecrari rogate. In quo reliquiae antiquorum sanctorum recondantur, cum sacratissimo corpore domini nostri Ihesu Christi, et sic demum divina mysteria celebrentur. Tractate eum ut sanctum, sanctus sanctorum reddat vobis mercedem sancti, sicut ipse dixit: Qui recipit prophetam in nomine prophetae, mercedem prophetae accipiet. Ipse inspector est renum et cordium, et ipse illi dignam reconpensationem remuneret, et vobis pro tanto desiderio gratiam suam indulgeat.

CDP I 019, pp. 110-112.

Golinelli 1974; Golinelli 1978; Rinaldi 2003, 102-103.