Milano, Archivio di Stato, Museo Diplomatico, Pergamene-S.Benedetto, 481/143
source date: [1025 April 28] [Mantova]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(S.) In nomine sancte et individue Trinitatis. Angni ab incarnacione domini nostri Iesu Christi millesimo vignesimo quinto, quarto kalendas madius, indicione octava, ecclesiae Sancti Benedicti Cristi confissoris situs locus Gumziaga. Ego quidem in Dei nomine Rigilda comtissa filia quondam Gisolberti comes palaciis qui professa sum ex nacione mea legem vivere Langobardorum, consemciente mihi et ic subter confirmante donnus Bonefacios marchio iugale et mundoaldo meo presens presentibus dixi: Promitto atque esspondeo me ego qui supra Rigelda comitissa una cum meos heredes in eadem ecclesia Sancti Benedicti ut amodo nullumquam in tempore non abeamus licenciam nec potestatem per nullum ius ingnenium nullamque occasionem quod fieri potest agnere nec causare, nominative masaricies dues iuris iam dicte ecclesie Sancti Benedicti qui sunt posites in loco qui dicitur Campagnola, locus ubi dicitur Scalatico et alia in Linatico; nominative ipses masaricies que nunc rectis et laboratis fiunt per Lantaxe et Adame germanis masariis; et sunt ipsis masariciis in suprascriptis locis per mensura iusta ambes insimul iues viginti et quinque ( ... ) [de tibi cui super]. Rigelda comitissa aliquit pertinere debeas sed omni tempore taciti et quieti permaneamus; aut si amodo aliquando tempore ego qui supra Rigelda comitissa in eadem ecclesia Sancti Benedicti de predictas masariciis agnere aut causare vel removere presumserimus, vel si aparuerit ullum datum aut factum quod ego qui supra Rigilda comitissa vel meos heredes in aliam partem fecissemus et claruerit exinde omni tempore taciti et quieti non permanserimus, tunc promittimus conponere ego qui supra Rigilda comitissa et meos heredes in eadem ecclesia Sancti Benedicti predictes massariciis in dulblum sicut pro tempore fuerit melioratas aut valuerit sub estimacione in consimile locis: insuper pena argentum libras centum et in eo tinore ut supra legitur. Et hanc confirmandam promissionis cartulam accepi ego qui supra Rigechelda comitissa per misso pars ipsius ecclesia; exinde launechil aureum anulum unum, ut ec mea promisio sicut supra legitur perennis temporibus permanead adque persistat. Actum in Mantua feliciter. + Bonefacius marchio subcscripsi. Signum + manus suprascripta Richelda comitissa qui anc cartulam promissionis fieri rogavi et suprascripto launechil accepit et ei relectum est. Signum +++ manibus Gandulfo et Odo seu Magnifredus lege viventes Langobardorum rogatis testis. (S.) Scripsi ego Rodaldus notarius post tradita compievi et dedit.

CDP I n. 20, pp. 112-114.

Questa cartula promissionis di Richilda accompagnava una donazione (deperdita) di Bonifacio e Richilda: lo attestano le note dorsali di XII e XIII secolo.