Milano, Archivio di Stato, Museo Diplomatico, Pergamene-S.Benedetto, 596/261
source date: [1036 Februar] [Gonzaga (Mantova)]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(S.) In nomine Dei eterni. Chuonradus gratia Dei imperator augustus, anno inperii eius Deo propicio hic in Italia nono, mense februarii, indicione quarta. Constat nos Bonefacius marchio et dux filio quondam Teudaldi itemque marchio et Richelda cometissa iugalibus filia quondam Giselberti comes palacii qui professi sumus ex nacione nostra lege vivimus Langobardorum, ipso namque iugale meo qui supra Richelde cometisse mihi consenciente et iusta lege, una cum noticia et interrogatione de propinquioribus parentibus meis, it sunt. Lanfranco et Henricus consobrinis nepotibus meis, in quorum presentia vel testium certa facio professione quod nulla me pati violencia ad quispiam homine nec ab ipso iugale et mundoaldo meo nisi mea bona et spontanea voluntatem, accipissemus nos suprascriptis iugalibus comuniter sicuti et in presentia testium accepimus ad te Adelbertus presbiter de ordine et canonice sancte Mantuanensis ecclesie et filis quondam Rigizoni per misso tuo Lanfrancus iudex in adpreciatum valentem solidos quinquaginta, finitum precio pro pecia una de terra cum casa teranea super se abente iuris nostris que esse videtur infra civitate Mantue, quod est per mensura iusta tabulas dues. Quoerit ei fines: de mane via, de meridie heredes quondam Andree Cacarello, de sera Resola, de montis Rozo presbiter cum fratribus suis abet, sibeque alii sunt adfines. Que autem suprascripta pecia terra cum casa in suprascripta civitate una cum haccessione et ingresso suo, seu cum superiore et inferiore suo qualiter supra mensuras et coherencias legitur in integrum ab hac die tibi qui supra Adelberti presbiter pro suprascripto precio vendimus, tradamus, mancipamus, et nulli alii vendita, donata, alienata, obnoxiata vel tradita nisi tibi. Et facies exinde a presenti die tu et cui tu dederis vestrisque heredibus iure proprietario nomine quicquit volueritis sine omni nostra et heredum nostrorum contradicione. Quidem etspondimus adque promittimus nos corum supra Bonefacius marchio et dux et Richelde cometisse iugalibus et nostri heredibus tibi qui supra Adelberti presbiteri tuique heredibus aut cui vos dederitis suprascripta pecia terra cum casa qualiter supra legitur in integrum ab omne contradicentes homines defensare; quod si defendere non potuerimus aut si vobis exinde aliquit per quovis ingenio subtrahere quesierimus tunc in dublum eadem vendita ut supra legitur vobis restituamus, sicut pro tempore fuerit meliorata aut valuerit sub estimacione in consimile locum; et nichil nobis ex ipsum precio amplius aliquit redebere diximus. Acto loco ubi dicitur Gunziaga feliciter. + Signum ++ manibus suprascriptis Bonefacius marchio et dux seu Richelda cometissa iugalibus qui hac cartula vindicionis fieri rogaverunt et ipse Bofefacius marchio eidem coniux sua consensit ut supra. Signum ++ manibus suprascriptorum Lanfrancus et Henricus qui suprascripta Richelda ametanea eorum interrogaverunt ut supra. Signum +++ manibus Benzoni et Ardoini seu Ingezoni lege viventes Langobardorum rogatis testis. (S.) Ego Odelbertus notarius et iudex scriptor huius cartula vindicionis post tradita complevi et dedi.

CDP I n. 21, pp. 115-116.

Questo documento non attesta l’attività del monastero di Polirone, ma è stato ugualmente conservato dal suo archivio: può trattarsi di un munimen relativo a un bene acquisito poi dall’abbazia, ma può anche essere un caso in cui l’archivio del principale cenobio canossano abbia avuto la funzione di archivio di famiglia (Rinaldi 2003, pp. 30-31 e p. 90).