Milano, Archivio di Stato, Museo Diplomatico, Pergamene-S.Benedetto, 656/324
source date: [1045 May 23] [Curticelle]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(S.) In nomine domine Dei et salvatoris Iesu Christi. Anno ab incarnacione eiusdem millesimo quadragesimo quinto, decimo kalendas iunii, indicione terciadecima. Constat me Gisla filia Ardoini filius quodam Attonis de comitatu Parmense, que professa sum ex natione mea lege vivere Langobardorum, ipso namque genitore meo mihi consenciente et subter confirmante, accepisse sicut in presens presencia testium accepi a te Gerardo clerico per missum tuum Rogerium argentum in apreciatum valens libras centum, finitum precium; sic inter nos convenit pro cunctis casis, castris et capellis sive earum domnicatis et massariciis atque omnibus rebus terretoreis que sunt posite in comitatu Brixiense et Veronense atque in comitatu Vicentino, scilicet in locis et fundis Medule, Monteforte, Porcile, Arcule, cum omnibus earum aiacenciis et pertinenciis, omnia et ex omnibus ad iam nominatas res pertinentibus ut dictum est in integrum· simul eciam cum omnibus servis et ancillis inibi habitantibus vel ibidem pertinentibus. Tam casis, castris, capellis sive casis domnicatis et massariciis cum sediminibus seu reliquis terris, campis, pratis, pascuis, vineis silvis, ac stallareis, ripis, rupinis ac paludibus, molendinis et piscationibus atque venacionibus, cultis et incultis, divisis et indivisis; una cum finibus, terminibus , accessionibus et usibus aquarum aquarumque ductibus, cum omni iure, aiacenciis et pertinenciis earum rerum per loca et vocabula ab ipsis casis, castris, capellis atque casis domnicatis massariciis pertinentibus simul cum predictis servis et ancillis omnia et in omnibus in integrum. Que autem iam dictas omnes res qualiter supra legitur cum superioribus et inferioribus atque ingressibus seu accessionibus ac finibus suis simul cum predictis servis et ancillis in integrum ab hac die tibi cui supra Gerardo clerico promisso precio vendo, trado, mancipo, nulli alii venditis, donatis, alienatis, obnoxiatis vel traditis nisi tibi. Et facias exinde a presenti die tu et heredes tui aut cui vos dederitis iure proprietario nomine quicquid volueritis sine omni mea cuius supra Gisle et heredum meorum contradictione. Quidem expondeo atque promitto me ego que supra Gisla una cum meis heredibus tibi cui supra Gerardo clerico tuisque heredibus aut cui vos dederitis iam scriptam vendictionem qualiter supra legitur ab omni homine defensare; quod si defendere non potuerimus, aut si vobis exinde aliquid per quodvis ingenium subtrahere quesierimus, tunc in dupplum eandem vendictionem ut supra legitur vobis restituamus sicut pro tempore meliorata fuerint aut valuerint sub estimacione predictae res in consimilibus locis, simul cum predictis servis et ancillis; et nichil michi ex ipso precio amplius aliquid reddere debes dixi. Acta in loco qui nominatur Curtecelle feliciter. Signum + manus suprascriptae Gisle que hanc cartulam vendiotinis fieri et firmare rogavit et suprascriptum precium accepit atque ei relecta est. Signum + manus suprascripti Arduini qui eidem prefate Gisle filie suae consensit. Signum +++ manuum Rozonis et Ingezonis atque Oddonis lege Langobardorum vivencium qui ut supra legitur in bis omnibus rogati sunt testes. (S.) Adelbertus notarius scripsit post traditam complevit et dedit.

CDP I n. 23, pp. 120-122.

Sugli Arduinici di Parma: Schumann 1973, pp. 46-50.

La località menzionata nella data topica non è identifica con certezza: l’editrice del testo, Carla Villani, propone cautamente l’identificazione con Corticelle Pieve (Dello; Brescia).