Milano, Archivio di Stato, Museo Diplomatico, Pergamene-S.Benedetto, 693bis
source date: [1053 July 14] [Minden (DE)]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(C) In nomine sanctae et individuae Trinitatis Heinricus divina favente clementia Romanorum imperator augustus. Si sanctarum aecclesiarum ordines corroborare studuerimus, intercessores illos apud Deum pro nostris facinoribus esse non dubitamus. Idcirco noverit omnium fidelium sanctae Dei aecclesiae, nostrrorumque presentium scilicet ac futurorum industria, qualiter Benedictus venerabilis abbas monasterii Sancti Salvatoris, quod dicitur Sextus, in comitatu Luccensi situm pietatem nostram adiit, et ut bona aecclesiae suae per nostri praecepti paginam, secundum antecessom nostrorum concessionem ibi confirmaremus suppliciter postulavit. Cuius iustae petitioni aures nostrae pietatis adhibens, ob interventum Agnetis nostri imperii nostrique thori carissimae consortis, ac petitione Opizonis cancellarii nostri, idem monasterium cum aecclesiis capellis seu curtibus cunctisque terris tam quas modo habet quamque etiam in futuro Deo adiuvante iuste et legaliter acquirere poterit, tam infra civitatem Luccam quam et de foris. Quarum aecclesiarum vocabula sunt: aecclesiae Sanctorum Benedicti et Anastasii, aecclesia domini Salvatoris que dicitur Astrude, aecclesia sancti Ambrosii in Ascleto, aecclesia sancti Pauli in Coselle, sancti Antonii, aecclesia sancti Philippi, aecclesia sancti Petri, Columbani, aecclesia sancti Augustini, aecclesia sancti Martini, aecclesia sancti Andreae in Monte cum omni sua pertinentia, et medietas aecclesiae sanctae Mariae et sancti Petri cum universis pertinentiis suis, quas venerabilis Maius abbas mutuavit cum Hugone marchione sibi in vicem ad proprietatem, et aecclesia domini Salvatoris quae dicitur Controne et curtem quae dicitur Cervaria, et curtem quae dicitur Quarphinem, et praedia de Castellione et de Camisana et in loco qui dicitur Valli et in Carricini, et in loco qui dicitur Verrucola; aecclesia sancti Petri in Gragno, aecclesia sancti Prosperi in Blentina, aecclesia sancti Donini in Vuingule cum castello. Simul et aliis aecclesiis: aecclesia quae est infra castellum de Cerritulo, cum medietate ipsius castelli, aecclesia de Palagia cum suis pertinentiis, aecclesia sancti Angeli in Nebula, curtem de Quarrazana, curtem de Filcini, curtem de Cosiniano, et Brisciniana; aecclesia sancti Martini in Ferignano, et in Vinziana aecclesia sancti Petri et in Leugnano aecclesia sancti Petri, sancti Gregorii, et in Capiano curtem cum aecclesiis, id est aecclesia sancti Quirici, sancti Miniati, sancti Salvatoris, sancti Savini, sancti Pauli, cum terris, aquis, aquarumque decursibus, piscariis, venationibus, silvis. Curtem de Camiliano, curtem de Casanova, curtem de Vallis cum aecclesia suisque pertinentiis et quicquid dinoscitur habere in comitatu Pisano: hoc est curtem sancti Cristofori, et in Tabiano aecclesiam sancti Benedicti quae est in Septimo cum suis pertinentiis et quicquid iudicavit et destinavit eidem monasterio Uualfredus filius Bonifacii de iam dicto castello et curtem de Septimo, et quandam nostri iuris terram sitam iuxta civitatem Pisam prope terram filiorum Chuniberti quae est in mensura sistariorum VII. Et curtem sancti Petri in Petritulo, curtem sancti Fridiani in Tredeci, curtes tres in Centoria cum aecclesia sancti Martini, Sancti Georgi, curtem de Angelo et medietatem aecclesiae sancti Angeli de Armizana, curtem de Rainano, collem de Malandrone, aecclesia sancti Comici iuxta fluvium Cicina, et salinae quae sunt in Campo Maiore prope Cicina, curtem de Fontana, curtem de Valle Blancana, prope Bibonem, et quod habet in comitatu Cornino: hoc est curtem de Massa et aecclesia sancti Genesii cum sua pertinentia et aecclesia sancti Petri in Publico, curtem de Bibiano, curtem de Lano, curtem de Rofena, curtem de Sarmena cum aecclesia sancti Obtabiani, curtem de Caspuniano, curtem de Agnano, cum aecclesia sanctae Mariae, curtem de Urceatico, curtem de Leguli et Meletuli, et ali quantas partes de terra ubi quondamn fuit aecclesia sancti Iusti, curtem in Vingale in Carpuniano unum mansum, in Pino III mansos cum dominicalibus pratis et medietatem castelli in Campo Marci. In comitatu Pistoriensi aecclesiam sancti Abundi cum campo Ieronimi. In comitatu Rosellense necnon et in Parmense et infra insulam Corsicam quicquid habet una cum curtibus, hortis, terris, vineis, campis, mansis, tam dominicalibus a quam et massariciis, aldiaritiis, tributariis, olivetis, silvis, montibus, alpibus, pasquis, paludibus, areis piscariis, salinariis, molendinus, aquis aquarumque ductibus, servis et ancillis, aldiis et aldiabus utriusque sexus, et cum omnibus quae dici vel nominari possunt ad predictum monasterium Sancti Salvatoris in Sexto pertinentibus vel aspicientibus nostra regia potestate prout iuste et legaliter possumus confirmamus, modisque omnibus corroboramus. Lmiceat quidem eidem coenobio de propria congregatione abbatem eligere, si regulariter vixerint et duos advocatos habere. His autem adiungimus XII liberos homines, cum quibus rem prelibati coenobii acquirant et defendant. Quibus ut nullum tortum maliadiciatur transfundimus ac delegamus, sed potestatem habeant fruendi, ordinandi, commutandi vel quicquid utilitas aecclesiae seu fratrum fuerit inde faciendi. Precipientes itaque iubemus ut nullus dux, marchio, episcopus comes, vicecomes, scoldachius, gastaldio, nullaque nostri imperii magna seu parva persona predictum monasterium de omnibus predictis rebus iniuste inquietare, molestare, disvestire, vel potestative in eo hospicium facere aut ad aliquam publicam functionem cogere sine legali presumat iudicio. Qui vero hoc fecerit sciat se compositurum auri optimi libras mille, medietatem camerae nostrae, et medietatem predicto monasterio. Quod ut verius credatur firmiterque ab omnibus observetur, inpressione sigilli nostri, ut inferius videtur, iussimus insigniri. Signum domini Heinrici tercii regis invictissimi. (M.) secundi Romanorum imperatoris augusti. SMP. Opizo cancellarius vice Herimanni archicancellarii et archiepiscopi recognovi. Data II Id. iulii. Anno dominicae incarnationis Millesimo LIII, indictione VI. Anno autem domni Heinrici tercii regis imperatoris secundi ordinationis eius XXV, regni XV, Imperii VII. Actum Mindon, in Dei nomine feliciter. Amen.

CDP I n. 24, pp. 122-125; MGH DD H III n. 307, pp. 417-418.

Sulla dipendenza del monastero di Sesto da quello di Polirone, Pescaglini Monti pp. 46-51.

https://www.dmgh.de/mgh_dd_h_iii/index.htm#page/417/mode/1up.