Milano, Archivio di Stato, Museo Diplomatico, Pergamene-S.Benedetto, 778/457
source date: [1068 March 7] [Roma]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

*Alexander episcopus servus servorum Dei omnibus orthodoxis gratiam salutem et apostolicam benedictionem.* Si beatissimi Petri apostolorum principis pastoris ac magistri nostri facta consideremus et sanctorum eos pro sanctae eccesiae ordine, statu atque corroboratione necnon pace usque ad mortem pugnasse indubitanter agnoscimus. Nos quidem, qui eorum vicem et locum tenemus indigni, oportet cum necesse est omnimodo eidem insistere labori et gladio divino qui penetrat usque ad divisionem animae et spiritus ferire eos qui ecclesiarum ordinem, statum, robur et pacem violare presumpserint. Karissimo igitur filio atque fideli nostro Domno Benedicto Sextensi abbate exigente et sui infortunii causas ingerente apostolica auctoritate sancimus. Ut quaecumque persona secularis sive ecclesiastica Sextense monasterium arripuerit aut sui iuris ecclesias ubicumque sitas earumve possessiones absque legali diffinitione nec non et decreto sedis apostolicae invadere presumpserit separetur in aeternum a sanctae ecclesiae maternitate et filiorum Dei adoptione, quia ordinem, statum. robur et pacem a sanctis apostolis patribus ac magistriis nostris ecclesiis summo labore prestitutam non erubuerint violare. Et ut haec nostra sanctio firmior ac manifestior habeatur in huius decreti nostri pagina universas denotari mandamus. Ut et quae habentur et habendae erunt, stabili iure nec non et quieto maneant in perpetuum. Tres videlicet ecclesias infra civitatem Lucam sanctorum scilicet Benedicti, Anastasii et domini Salvatoris quae dicitur Astrude. Sancti Philippi prope civitatem. Sancti Ambrosii in Ascleto, sancti Pauli in Causelle, sancti Antonii in Monte, sanctae Mariae in Campitello, sancti Angeli in Guamo, sancti Petri et sancti Frigiani et sancti Columbani in Compito, sancti Laurentii in Massa, sancti Augustini prope fluvium Vineliam, sancti Martini, sancti Apiani et sancti Lamentii in Colline, sancti Andreae in Castello vetero, sancti Andreae in monte, sancti Petri in canali, sanctae Mariae in Colle, sancti Benedicti in Insula, sanctae Andreae in Staffili, sancti Frigiani in Tonule, sancti Prosperi in monte, sancti Iusti in Bientina, sancti Frigiani in Tredecim, sancti Martini in Cintoria, sancti Georgii in Buiti, sancti Cassiani in Aguliano, sancti Adreae in Lacerano, sancti Angeli in Armethano, sancti Domnini, sancti Benedicti et sancti Donati in Guintholo, sancti Petri in Vinciano, sancti Benedicti in Septimo, sancti Gregorii in Leognano, sancti Quirici, sancti Miniatis, sancti Salvatoris, sancti Savini et sancti Pauli in Capiano, sancti Stephani in Cerritulo, sancti Martini et sancti Angeli in Palaria, sancti Angeli in Nebola, sancti Martini in Ferignano, sancti Comitii iuxta Cicinam. Ecclesiam in vallis sancti Christofori in Tabiano, sancti Petri in Petritulo, sanctae Margaritae in Malendronis, sancti Genesii in Aronna, sancti Petri in Publico, sancti Octabiani in Sermena, sanctae Mariae in Agnano, sancti Iusti in Melitulo, sancti Iohannis in Verrucola, sancti Salvatoris in Controni, sancti Petri in Gragnano, sancti Hilarij in Brancolo, sancti Reguli in Quarfine, sanctae Mariae infra plebem de Castello, sancti Comitii in Pescia et sanctae Mariae quae dicitur ad Stratam, sancti Abundii in agro Pistoriensi, sancti Comitii in Petianense. Decrevimus insuper sacro Sextensi cenobio apostolica auctoritate donare, ut in ipsius abbatis successorumque permaneat potestate prefatum monasterium et omnes sui iuris ecclesias sive construendas sive constructas, pariter et clericos consecrare, faciendi et ordinare a quocumque voluerint episcopo videlicet religioso et sedis apostolicae fideli ministro. Et quicumque ab eis rogatus fuerit, tam debitae caritatis gratiam diligenter impertire non neglegat. Corpora quoque mortuorum sacro eidem loco se devoventium recipiendi et fideliter sepeliendi concedimus libertatem, nec alicui nos haec sanxisse videatur. Indignum qui ecclesiarum animarum mortuorum sive viventium om[n]iumque spiritualium negotiorum rector, dispensator, necnon et arbiter esse cognoscimus, cum secularium causarum reges imperatores et iudices haec eadem iure suo firmasse comprobentur. Preterea ex prefati filii atque fidelis nostri Benedicti abbatis petitione ac nostrae discretionis examine concedimus eidem venerabili Sextensi cenobio ex parte Dei ac beatorum apostolorum Petri et Pauli, et nostra omnem decimationem seu primitias domnicatarum culturarum agrorum sive vinearum et familiarnm suarum. Nec non et agrestium locorum aquarum sive silvarum quae ad sui utilitatem aliquando excolere et laborare decreverint. Unde ut supra statuimus quicumque vir secularis potentiae sive quod absit ecclesiasticae normae diabolico furore invectiis Sextense monasterium aut sui iuris ecclesias earumve possessiones invaserit indiscusse sive ea quae nunc sacro loco videmur concedere nisi resipuerit et emendaverit perpetuae damnationis sancimus subiacere. Monita quidem nostra servantes, divina mereantur et eterna repleri benedictione. R [...]ba Sabinensis Episcopus. Ildebrandus archidiaconus. Leo Clericus et kamerarius. Datum Romae Lateranis nonis Martii per manus Chononis primi scrinii anno VII Pontificatus Domini Alexandri papae, Dominicae vero incarnationis Mill. LXVIII.

CDP I n. 27, pp. 131-133.