Milano, Archivio di Stato, Museo Diplomatico, Pergamene-S.Benedetto, 779/458
source date: [1068 March 26] [Aspus (Nogara, Verona)]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ Diem mercurii qui est septimo kalendas aprelis, presentia bonorum hominum quorum nomina subter leguntur, in villa Asspi pertinentia castris Nogarie per vuasonem terre que in sua tenebat manu, Rosa filia quondam Dominici investivit Dominicum presbiterum et monachum monasterii Sancti Benedicti positum inter Padum et Largionem ad iura ipsius monasterii de omnibus rebus territoriis iuris sui seu et de parte molendini quem habere in Tartaro, tam sediminis quam terris cum vineis et arabilis, tam in eadem villa Asspi quam in pertinentiis predicti castri seu in comitatu Veronese, ita ut faciat exinde a presenti die pars ipsius monasterii aut cuius pars monasterii dederit proprietario nomine quicquid voluerit, sine omni contradictionem predicte Rose suorumque eredum; et si exinde agere aut causare presumpserit ut componat ipsa res in duplo. Ambrosius et Dominicus atque Bonacausa et Albizo diaconus seu et Iohannes clericus qui Angnel vocatur et Albizo dal Casale interfuerunt. Factum est hoc anno ab incarnacione domini nostri Iesu Christi milesimo sexagesimo VIIIvo, indictione sexta.

CDP I n. 28, pp. 133-134.