Milano, Archivio di Stato, Museo Diplomatico, Pergamene-S.Benedetto, 807/487
source date: [1071 August 29] [Frassinoro (Modena)]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

EXEMPLUM EX AUTENTICO RELEVATUM (S.) In nomine domini nostri Iesu Christi Dei eterni, anno ab incarnationis eius millesimo septuagesimo primo, quarto kalendas september, indicione nona. Dum vita et mors in manu Domini esse noscatur optimum est unicuique ita res suas disponere atque curo magna providentia ordinare ut cum die mortis obierit tum de unius talenti absconscione preiudicetur, sed illam desiderabilem vocem audire mereatur. Euge serve bone et fidelis quia super pauca fuisti fidelem supra multa te constituamus. Quapropter manifesta sum ego Beatrix comitissa ac ducatrix filia bone memorie Frederici ducis, que professa sum ex natione mea lege vivere Saliga, quia per hanc cartulam mee dispositionis sive offersionis pro remedio anime mee et pro remedio anime Bonefacii marchionis atque ducis quondam viri mei et pro incolomitate et anima Matilde dilecte filie mee et pro mercede anime Gotefredi ducis quondam viri mei et pro mercede anime Beatricis quondam aneptis mee offero tibi Deo et Sancte Marie Virginis et omnibus sanctis et monasterio quod est edificaturum in onore tuo et Omnium Sanctorum in loco qui dicitur Frassinorum, sub conditione hic subter, curtes atiexe duodecim. Prima que vocatur Ronco Sigefredi, secunda que vocatur Medola, tercia que dicitur Vetriola, quarta que nominatur Antinano, quinta cuius vocabulum est Carpineta, sexta que appellatur Verabio, septima que noncupatur Puliano, octava cuius nomine est Isola, nona que vocatur Budrione, decima que appellatur Campaniola, undecima que dicitur Modulo, duodecima que nomiantur Razolo; cum omnibus ecclesiis que in predictis curtibus edificate sunt, in cuiuscumque honore consecrate esse videntur; et cum omnibus castris et rochis et turribus atque casis et cassinis seu casalinis; simulque terris et rebus, tam donicatis quam et masariciis, in quibuscumque locis vel vocabulis esse videntur, cum fundamentis et omnibus edificiis vel unius et fabricis suarum, seu curtis, areis, terris, vineis, silvis, virgareis, pratis, pascuis, cultis rebus vel incultis, divisis et indivisis, cum montibus, alpibus atque vallibus, rupis, rupinis, declivis, laqueis, puteis atque fontanis seu usibus aquarum eorumque decursibus, molendinis, piscareis, salectis, sationibus et venationibus sunt iuris mei et que ad curtes et castra et rochas seu ecclesias sunt pertinentes in integrum, una cum inferioribus et superioribus suis seu cum accessionibus et ingressibus suis qualiter superius legitur. Quatinus predicte curtes cum suprascriptis earum pertinenciis sunt in proprietate iamdicti monasterii habendi, tenendi, causam exinde agendi atque responsum reddendi modis omnibus, eas ad partem predicti monesterii vendicandi pro mercede anime mee et prefati Bonifacii quondam viri mei et pro incolomitate et anima iamdicte Matilde filie mee et pro mercede anime prefati Gotefredi qui fuit virus meus atque prelibate Beatricis quondam neptis mee. Omnia autem potestate atque licentia per hanc mee paginis ordinationem sibi oblata, aliquid de predictis rebus vel totas vendendi, donandi, comutandi vel aliquo modo alienandi, seu per titulum emphiteosis vel precarie, seu locationis aut beneficii, seu alia vero concessionis modus permitendi nisi tantum minoribus personis ad redditum predicto monasterio faciendum. Et si contra hoc factum fuerit nullo modo sit illi vel illis stabile vel firmum atque validum, sed ad predictum usum et sumtum predicti monasteri redeat sic semper firmum et stabile permaneat sicut modus istius mee dispositionis et offersionis declarat; et insuper per coltellum et fistucum nodatum et guantonem et vasonem terre atque ramum arboris seu audilamini tibi Deo et Sancte Marie et omnibus sanctis et supradicto monasterio exinde legitimam facio traditionem et investituram; et me exinde foris guarpivi et expulsam et absentem feci et ad proprietatem predicti monasterii habendum reliqui faciendum exinde eo tenore sicut supra scriptum; et quicquid voluerit pars ipsius monasterii sine omni mei et heredum hac proherendum meorum contraditione vel repetitione. Si quid vero quod futurum esse non credo, si quis de heredibus ac proheredibus meis quod absit, seu quelibet obposita persona contra hanc cartulam mee dispositionis et offersionis ut quandoque temtaverit, aut eam per quodvis ingenium infrangere quesierit, tunc inferri ad partem predicti monasteri contra quam exinde litem intulerit multam que est penam auri optimi libras trecenti, argenti libras sexcenti; et quod repetierit vendicare non valeat, sed quod repetierit in duplum parti predicti monasteri exponat; et presens hec cartula tue dispositionis et offersionis diuturnis temporibus firma et stabilis permaneat, atque persistat inconvulsa cum stipulatione subnixa. Omnia hec valere precipio eo tinore sicut supra dixi, et pergamena cum atramentario et cum aliis supraimpositis rebus de terra levavi, et paginam Girardo notario domini imperatoris ad scribendum tradidi, et scribere rogavi, in qua subter confirmans testibus qui roborandum obtuli in supradicto loco Frassinoro actum feliciter. Ego Beatrix gratia Dei quid sum subscripsi. (S.) Ego Arduinus iudex interfui et subscripsi. (S.) Ego Rainerius iudex ab imperatore datus interfui et manu mea subscripsi. (S.) Ubertus iudex domini imperatoris interfui et subscripsi. Signum +++++++ manibus Frederici filius Lodoici comitis, Hugarelli filius quondam Hugonis et Maginfredi filius quondam Alberti et Gislicionis filius quondam Rodulfi et Ardicionis filius quondam Barelli et Rolandi filius Saracini et Garini filius quondam Arnuldi lege viventium Saliga rogati testes. Signum +++ manibus Raineri et Bernardi comitum filii quondam Ardinghi comitis et Pagani filii quondam Rolandi rogati testes. Ego Girardus notarius donni imperatoris post traditam complevi et dedi. (S.T.) Guidotus imperatoris Henrici notarius exemplar huius vidi legi et in hoc subscripsi. (S.T.) Ego Girardus notarius Palatii exemplar huius exempli vidi legi et in hoc subscripsi. (S.T.) Ego Petrus Sacri Pallaci notarius interfui audivi rogatum et at autenticum huius exempli vidi legi et in hoc subscripsi. (S.T.) Ego Ingo notarius palatinus autenticum huius exempli vidi et legi et in hec me subscripsi. (S.T.) Ego Iacobus domni Henrici regis notarius autenticum huius exempli vidi legi et exemplavi nichil addens vel minuens preter forte litteram vel sillabam et sicut in eo continebatur scripsi.

CDP I n. 30, pp. 136-139.

Golinelli 1987.