Milano, Archivio di Stato, Museo Diplomatico, Pergamene-S.Benedetto, 824/503
source date: [1074 Juny 25] [San Benedetto Po (Mantova)]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(S.) In nomine domini Dei eterni. Anno ab incarnacione domini nostri mileximo septuagesimo quarto, septimo kalendas iulii, indicione undecima, monesterio Sancti Benedicti qui est constructum inter Padum et Larionem. Nos quidem in Dei nomine Alberto filius quondam Maginfredi et Bonafemina filia quondam Erizoni et data licencia de domina nostra Beatrix cometipsa, qui profesi sumus lege vivere Langobardorum, mihi qui supra Bonafemina consenciente Sigefredo filio meo et subter confirmante, offersimus et donamus ipsius monesterio, perpetuis dicimus: Quisquis in sanctis ac in venerabilibus locis in suis aliquis contulerit rebus iusta auctoris vocem in hoc seculum centuplum centupluma et insuper quod melius est vitam posidebit etemam. Ideoque nos qui supra Alberto et Bonafemina donamus et offerimus a presenti die in eodem monesterio Sancti Benedicti et per presentem cartulam offersionis abendum confirmamus pro anime nostre et Maginfredo et Girardo mecedem, idest omnibus rebus teritoriis iuris nostris positis in loco ubi dicitur Fontana et in Casale et prope Canale et fiunt r(ec)ta et laborata per Alberto et Donino germanis filii quondam Iohannis qui vocatur Lungo; et sunt inter terris arabilis, vigris, vineis, campis, pratis iugeras tres; et si amplius de nostro iuris rebus in iam dictis locis inventum fuerit per hanc cartulam offersionis sint iure et proprietate Sancti Benedicti. Que autem suprascriptis rebus iuris nostris supradictis, una cum accesionibus et ingresores earum seu cum superioribus et inferioribus earum rerum qualiter supra legitur in integrum, ab ac die in eodem monesterio Sancti Benedicti donamus et offerimus a presenti die per presentem cartulam offersionis; ita ut faciant exinde abbas et monachis qui ibidem cotidie die et nocte Deo deservierit ad eorum usum et sumbtu de iam dictis rebus seu fruges et reditum atque censum et proficuo quod exinde Dominus annualiter dederit quitquit voluerit pro anime nostre mercedem, sine omni nostra et heredum nostrorum contradicione. Quidem expondimus atque promittimus nos qui supra Albertus et Bonafemina una cum nostris heredibus a pars ipsius monesterio aut cui pars ipsus monesterio dederit suprascripta offersio qualiter supra legitur in integrum ab omni omine defensare; quod si defendere non potuerimus, aut si a pars ipsius monesterio exinde aliquit per covis ingenium subtrahere quesierimus, tunc in duplum eodem offersio ut supra legitur a pars ipsius monesterio aut cui pars ipsus monesterio dederit restituamus sicut pro tempore fuerit melioratis aut valuerit sub estimacione in consimilibus locis. Hanc enim cartulam offersionis mee pagine Rustico notarius Sacri Palacii tradidit et scribere rogavi, in qua ic subter confirmans testibus qui obtulit ad roborandam. Actum in loco Sancti Benedicti feliciter. Signum ++ manibus suprascripto Alberto et Bonafemina qui hanc cartulam offersionis ut supra fieri rogavimus et suprascripto Sigefredo filio meo mihi qui supra Bonafemina consensi ut supra. Signum +++ manibus Ugo et Dominicus seu Iuliano lege Romana viventes rogati sunt testes. Signum ++++ manibus Martinus, Burro et Angelus seu Franco testes. (S.) Ego Rustico notarius Sacri Palacii rogatus subscripsi postradita conplevi et dedit.

CDP I n. 32, pp. 141-142.

L’editrice della carta propone una possibile identificazione dei toponimi citati: Casale corrisponderebbe all’odierna Casale presso Roncoferraro (Mn) e Canale prenderebbe nome da un Canale (o Scolo) della Pila che esisteva nel territorio della stessa Roncoferraro (vi accenna Calzolari 1989, pp. 217-219). È ipotizzato che Fontana corrisponda alla Fontane di cui resta traccia odonomastica a SE di Castiglion delle Stiviere, ma considerata la distanza di 50 km dagli altri luoghi, questa identificazione risulta poco convincente. Si tratta in ogni caso di toponimi estremamente comuni, la cui identificazione risulta problematica (e il documento non offre altre indicazioni).