Milano, Archivio di Stato, Museo Diplomatico, Pergamene-S.Benedetto, 830/512
source date: [1076 January 27] [San Benedetto Po (Mantova)]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(C) Quia fuerunt multe altercationes inter missos domine Beatricis et homines domini Petri abbatis monasterii Sancti Benedicti et Sancti Simeonis de terris que sunt in insula predicti monasterii, iussione predicte domine Beatricis eiusdemque filie Matilde, venit Careto clericus videre predictas terras unde altercatio erat, cum Azone venatore, Gotebaldo Teutonico, Teuzone gastaldione de Pigugnaga et Gandulfo gastaldione eiusdem Beatricis, seu Manfredus iudice. Ex parte monasterii fuerunt: Bernardus da Burbasso, Albizo gastaldio de Casale, Paulus de Sustinente et Turisendus, Rambaldus, Albertus atque Ugo clericus et alii quamplures. Hi omnes ierunt videre confines unde intencio erat. Tunc ex parte monasterii fuerunt monstratores Albertus filius Azonis et Iohannes Petri Vientii. Ex parte comitissae fuit Lugarellus. Isti tres monstraverunt terras et confines. Monstratis terris et confinibus iuraverunt super sancta evangelia in presentia supradictorum hominum, quod temporibus domini Bonefatii marchionis sine omni lite et intentione fuerunt cultae et laboratae ac detente ex parte predicti monasterii. Igitur Careto clericus coram omnibus dixit: «Nunc clare patet quia terrae sunt Sancti Benedicti; et ego precipio ex parte dominae meae ut nullus deinceps inquietet predictum monasterium de suprascriptis terris». Actum est hoc in iamdicto monasterio feliciter. Sesto kalendas februarii, anno incarnationis domini nostri Iesu Christi millesimo septuagesimo sesto.

CDP I n. 33, pp. 143-144; Manaresi III/2 Inquisitio n. 16, pp. 449-450; MGH DD Math A n. 2, pp. 469-470

https://www.dmgh.de/mgh_dd_math/index.htm#page/469/mode/1up.

Cfr. CDP I n. 50, pp. 174-176 (doc5051).