Verona, Biblioteca Civica, ms. 736 (82.7), n. VI
source date: [1076 February 2] [San Benedetto Po (Mantova)]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Testamentum factum per Gerardum Boreli de uno manso terre posito in loco qui dicitur Corte et unum in loco qui dicitur Canule. Numero VI. In nomine domini nostri Yhesu Christi. Brevis recordationis cartula future recordationis causa, qualiter Girardus Borelli quondam filius in sua ultima disposuit voluntate. Presentibus pluribus hominibus ibique astantibus, dixit atque firmavit Mathildam uxorem suam usumfructum habere omnium suarum rerum mobilium et immobilium seu familiis quandiu vixerit vel si secundas non contraxerit nuptias. Duas filias suas, scilicet Girburga seu Berta, proprietatem predictarum rerum posite infra comitatu Parmensis vel Regensi atque Veronensi, eo vero tenore ut si liberis hominibus se copulaverint et filios ex legiptimo matrimonio habueirint et si servis vel libertinis seu familiis se coniunxerint non amplius ex mea substantia habeant unaqueque nisi mansum unum, scilicet Girburga mansum quem rectum et laboratum seu detentum est per Stephanum Scurtagata in loco qui dicitur Corte, Berte vero habeat mansum unum que detentum est per Benedictum et Iohannem germanos in corte Canule. Et si hoc evenerit ut predicte filie sine legiptimis filiis ut supra legitur mortue fuerint, suprascripte res proprietario iure deveniant ad monasterium Sancti Benedicti et Sancti Simeonis, exceptis infrascriptis mansis. Et si una ex sine herede mortua fuerit, pars ipsius non ad sororem sed ad predictum monasterium deveniat. Et insuper liceat Mathilde uxori mee una cum Vuido presbitero filio quondam Teuperge de loco Monteclo ex ipsis rebus vendere si debitum ei apparverit quod aliter persolvere non potuerit. Actum est hoc in loco suprascripto Sancti Benedicti. Anni Domini millesimo septuagesimo sexto, septimo idus februarii, indictione quartadecima. + Ego Vuido presbiter prepositus manu mea firmavi. (S.) Ego Malnfredus iudex interfui. (S.) Ego Iohannes legis doctor interfui. Omnia autem ut supra legitur acta sunt in presentia Attonis filii Uberici et Bezonis de Corte Nova, Rambaldi seu Vuiberti atque Rigerii et Vuiberti da Bibianello etiam Barnardo da Burbasio et Albizio atque Turisindo namque Vilbertus de Gosberto et Iohannis de Ingezo. Ego Iohannes notarius duas cartas in uno tenore conscripsi.

CDP I n. 34, pp. 144-145.

L’editrice del testo, Rossella Rinaldi, propone cautamente l’identificazione di Corte con la Corte Nova da cui proviene uno dei testimoni, ovvero con Novi di Modena (allora nel comitato di Reggio).