Milano, Archivio di Stato, Museo Diplomatico, Pergamene-S.Benedetto, 867/549
source date: [1080 January 11] [Roca]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(S.) In Christi nomine placuit atque convenit inter Eimericus filius quondam Alloni et Markese pater et filius nec non Albertus filius quondam Ardingi ut in Dei nomine debeat dare sicut a presenti dederunt ipsi pater et filius eidem Alberti ad ficto censum reddendum libellario nomine usque ad annis viginti novem expletis; oc est quintam porcionem de castro illo qui dicitur Roca cum quintam porcionem de terribus, campis, capella atque de ceteris casis et rebus omnibus infra et foris eodem castro, ad predictum castrum et capella pertinentibus, iuris episcopio Sancti Siri, quam abere vel detinere visi sumus in isto loco, infra quinque miliario in circuitu ipsius loci in integrum; sicut detinere visi sumus ex parte ipsius episcopio infra ista quinque miliaria in integrum. Ea racione ut ti amodo ipse Albertus et eius heredibus ista quinta portione de suprascripto castro et capella et de istis cumtis casis, terris, et ceteris rebus omnibus usque in is viginti novero annis expletis, una cum accessionibus et ingressionibus seu cum superioribus et inferioribus earum rerum qualiter superius legitur in integrum abere debeant. Et faciant exinde et de omni res quod exinde exierit et inibi quicquid eis eis fuerit oportuno, sine contradicione eiusdem pater et filio eorumque heredibus, ita ut per eius non periorentur et persolvant exinde singolis annis in missa Sancti Martini vel tres dies postea ficto argentum denario uno. Dato ipso ipso ficto eiusdem pater et ftlio eorumque eredibus vel ad eorum missum per se ipse Albertus suique eredes aut per eorum missum alia superimposita eis non fiat. Penam vero intra se posuerunt, ut quis ex ipsis aut eorum eredibus non compleverint, omnia qualiter superius legitur si tollerit aut laxaverit ante istis annis expletis, componat pars parcis ti fidem servandi pena argentum denarios bonos libras duocenti. Factum est hoc anno ab incarnatione domini nostri Iesu Christi millesimo octuagesimo, undecimo die mensis ienuarii indicione tercia. Actum infra isto castro feliciter. Signum ++ manuum suprascriptorum pater et filius qui hunc libellum fieri rogaverunt ut supra. Signum +++ manuum Iohannis et Loterii seu Rainardi atque Bassiani sive Punioni et Opizoni testes. (S.) Ego Einricus notarius Sacri Palacii scriptor huius cartule libelli postradito compievi et dedi.

CDP I n. 35, pp. 146-147.

La transazione qui documentata non riguarda direttamente il monastero di Polirone, ma è stata ugualmente conservata dal suo archivio: è più che verosimile che il documento via sia giunto quando i beni menzionativi sono stati acquisiti dall’abbazia padana, a titolo di munimen.

La genericità del toponimo Roca non ne permette l’identificazione e la dedicazione a San Siro della Chiesa cattedrale menzionata è problematica: l’editrice del testo, Carla Villani, suggerisce che si tratti della Chiesa pavese, dedicata a Santa Maria, Santo Stefano e, appunto, San Siro. Roca potrebbe quindi essere Rocca de’ Giorgi (Pavia).