Milano, Archivio di Stato, Museo Diplomatico, Pergamene-S.Benedetto, 892/574
source date: [1081 December 28] [Aspus (Nogara, Verona)]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(S.) In nomine sancte et individue Trinitatis. Anno ab incarnacione domini nostri Iesu Christi millesimo octuagesimo primo, V kalendas genuarius, indicione quinta. Constat nos Albertus filius quondam Litulfus et Gandulfus pater et filio et Martinus filius quondam Placitafeminam habitaturis in loco Nogarie in villa Asspo qui profesi sumus nos ex nacione nostra lege vivere Romana accepisemus nos communiter sicuti et in presencia testium, manifesti sumus nos quod accepimus ad te Iohannis filius quondam Ambrosio habitator in predicta villa Asspo, inter arrientum denarios bonos Veronenses solidos decem et octo finitum precium, pro pecia huna de terra cum casa paladicia cum area sua iuris nostri qui est in loco Nogarie locus hubi dicitur Asspo a cantone prope funtana Tartari. Et est pecia ipsa de terra cum casa paladicia est per longum perticas duas et pedes quadtuor et semise uno; de ambabus capitibus equaliter perticas una, pedes VII. Coerit ei de uno latus et uno capite ingreso communo; percurrit de alio latus ipso emtore habetur; de alio capite Malteldi comes habetur, si et sibeque alii sunt coherentes. Que autem suprascripta pecia de terra cum casa paladicia, cum area sua iuris nostris superius dicta, ab ac die tibi cui supra Iohannes et pro suprascripto precio vendimus, tradimus et mancipamus; nulli aliis vendita, donata, obnoxiata vel tradita corporaliter nisi tibi; et facias exinde a presenti die tu et heredibus tuis, aut cui tu dederis, iure proprihetario nomine quitquit volueritis, sine omni nostra et here dum nostrorum contradicione. Quidem expondimus atque repromittimus nos qui supra Alberto et Gandulfo pater et filio et Martino huna cum nostris heredibus tibi cui supra Iohannes tuisque heredibus aut cui tu dederis suprascripta vendita qualiter superius legitur in integrum ab omni omine defensare. Quod si defendere non potuerimus, aut si vobis exinde aliquit per covis ingenium subtragere quesierimus, tunc in duplum eadem vendicio ut supra legitur vobis restituamus sicut pro tempore fuerit meliorata iam dicta pecia de terra cum casa aut valuerit sub extimacione in consimile loco. Et nec nobis liceat ullo tempore nolle quod voluit, set at nos semel factum vel conscriptum est sub ius iurandum inviolabiliter conservare promittimus cum stipulacione subnixa; et nichil nobis ex ipsum precium amplius aliquit redere debere dicimus. Actum in suprascripto vico Asspo feliciter. Signum +++ manibus suprascriptorum Alberti et Gandulfi pater et filio et Martini qui ac cartula vendicionis insimul fieri rogaverimus et suprascripto precio acceperunt ut supra. Signum +++ manibus Ceredano et Pagano storario, Petrus Baruso rogati testes lege viventes Romana vicini mei. Signum ++ manibus Vualdo, Lanfrancus faber rogati testes. (S.) Ego Arduinus notarius rogatus scripsi.

CDP I n. 36, pp. 147-148.

La transazione qui documentata non riguarda direttamente il monastero di Polirone, ma è stata ugualmente conservata dal suo archivio: è più che verosimile che il documento via sia giunto quando i beni menzionativi sono stati acquisiti dall’abbazia padana, a titolo di munimen.