Milano, Archivio di Stato, Museo Diplomatico, Pergamene-S.Benedetto, 922/610
source date: [1085 December 29] [Montecchio Emilia (Reggio Emilia)]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(S.) In nomine sancte et individue Trinitatis. Anno ab incamacione domini nostri Iesu Christi milleximo octua et geximo quinto, quarto die ante kalendas genuari, indicione nona. Constat nos Albertus filius quondam Liutulfi de loco Fano et Raimberga iugalis filia quondam Ricardi de loco Baiano qui profesi sumus nos suprascripti iugales lege vivere Langobardorum, ipse namque suprascriptus Albertus iugalis et mundoaldus meus mihi consenciente et subter confirmante; et ideo iusta lege vivere videor una cum noticia et inter rogaciones de parentibus meis propinquiores qui supra Raimberga, ipsunt Guido et Iohannes propinqui mei, in eorum presencia vel testium certa facio profesione quod nulla me patimus violenciam ad quempiam ominem, nec ab ipso iugalis et mundoaldus meus, nisi mea bona et expontanea voluntatem; accepise sicuti et in presencia testium accepimus a te Martinus filius quondam Martini, qui est abitator in loco Monticlo, argentum denarios bonos solidos undecim finitum precium, sicut inter nobis convenimus pro pecia una de terra que est linare iuris nostra, quibus abere visi sumus in loco Monticlo a loco qui dicitur Quercia Guntuli; et est ipsa pecia de terra per mensuram iustam ad perticas legitimam de pedibus duodecim mensuratam sestaria quinque et tabulas sex. Abet finis a mane et a meridie consorti, a sera et de subtus via, sibique alie sunt ab omnia coerentes in integrum. Que autem ista pecia de terra que est linare iuris nostra de isto superius dicta, una cum accessionibus et ingresibus eius seu cum superioribus et inferioribus suis, ab ac die tibi supra Martinus pro supradicto precio vendimus, tradamus, mancipamus; et nulli aliis venditis, donatis, alienatis, obnosiatis vel tradatis nisi tibi; et faciamus exinde ad presenti die tu et eredibus tuis aut cui vos dederitis proprietario iure quicquit volueritis sine omni nostra et heredum nostrorum contradicione. Quidem exspondimus atque promittimus nos qui supra suprascriptis iugales una cum nostri eredibus tibi domnus Martinus vel ad tuos eredes aut cui vos dederitis suprascripta vendicione qualiter superius venumdata legitur. Et compensi sumus ab omni contradicente homine defensare; et quod si defensare non potuerimus, aut si vobis exinde aliquit per quovis ingenium subtraere quesierimus, ec in duplum eadem vendicionem ut supra legitur vobis sicut pro tempore fuerit meliorata aut valuerit sub estimacione in consimile loco; et nihil nobis ex ipso precio aliquit redere debere diximus. Actum in suprascripto loco Monticlo feliciter. Signa manibus suprascriptorum iugales qui anc cartam vendicionis fieri rogaverunt et predictus Albertus qui eadem Raimberga iugalis et mundoalda sua consensi et licenciam dedi ut supra. Signum manibus suprascriptorum propinqui Guido et Ioannes qui eadem Raimberga propinqua nostra interrogavimus ut supra. Signum manibus Obipzoni et Gandulfus et Martinus lege Langobardorum viventes rogati testes. (S.) Scripsi ego Sinprandus notarius Sacri Palacii post tradita complevi et dedi.

CDP I n. 39, pp. 153-154.