Milano, Archivio di Stato, Museo Diplomatico, Pergamene-S.Benedetto, 944/635
source date: [1087 October] [Brescia]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(S.) Die sabati que est de mense octubris, in civitate Brixia in domo episcopi, presencia bonorum hominum quorum nomina subter leguntur, concessit domnus Armannus cardinalis Romane Ecclesie et episcopus suprascripte Sancte Brixiensis eccesie, consenciente Adegerio et Ardiciono seu Magifredo germani milites domnus predicti Armani episcopi abbati Sancti Benedicti inter Padum et Ilarionem et suis monahis ecclesiam Sancti Viti que est posita in loco Medule ubi habitare et monasterium facere et Deo servire et vivere ibi secundum regulam Sancti Benedicti et duas pecias de terra aratorias iuris suprascripti episcopii positas prope ipsam ecclesiam faciendo cambium cum suprascriptis militibus, silicet Adegerio et Magifredo seu Ardeciono per parabolam et voluntatem ipsorum; et faciant iam dictus abbas et monahi de hanc ecclesia et de hanc terra quicquid voluerint sicut supra legitur salvo onore Sancte predicte Brixiensis ecclesie sine contradicione quin suprascripti Adegerio et Magifredi seu Ardecioni suorumque heredum. Factum est hoc anno ab incarnacione domini nostri Iesu Christi millesimo octuagesimo septimo, suprascripto die et mense, indicione undecima. Ego Herimannus Sancte Romane Ecclesie cardinalis confirmo. Et ego Iohannes sacerdos laudo et confirmo. + Ego Oddo avocatus interfui. (S.) Ego Otto notarius et iudex rogatus scripsi et interfui.

CDP I n. 40, pp. 154-155.