Milano, Archivio di Stato, Museo Diplomatico, Pergamene-S.Benedetto, 963/654
source date: [1089 October 5] [San Giovanni in Persiceto (Bologna)]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(S.) In nomine domini nostri Iesu Christi, anni ab incarnacione eiusdem millesimo octuagesimo nono, regnante Enricus filius quondam Enrici inperatoris, die quinto ingrediente mense octubris, indicione duodecima. Quisquis in sanctis ac venerabilis locis ex suis aliquis contulerit rebus iusta autoris vocem in hoc seculo centuplum accipias, insuper quod melius est vitam possidebit eternam. Ideoque nos Sigezo filius quondam Berulfo de castro Sancti Iohannis atque Frogero filius qui supra Sigezoni, qui professi sumus lege vivere Romana presentibus diximus: per hanc cartulam offersionis nostra (ex)spontanea voluntate ad redimendum anime nostre et de quondam pa(rentorum nostrorum) donamus ac offerrimus tibi Ugo monacho in vice domino tuo abbate a par(te) monasterio sito in loco qui noncupatur Mantua ad honore de Sancto Andrea apostolo, ubi permanet fratrem monachorum vel debet permanere usque in perpetuo D(e)o servientem, hoc est nominative de rebus iuris nostris proprietatis pecia una de terra aratoria quibus esse videtur in loco qui dicitur villa Perseceta. Coerit ei adfine da mane canonica de predicto Sancto Iohanne, da meridie fossa, da sero homini qui dicuntur de Unzola et fuit de Petrus Ermengarde, de supto Acto filius quondam Benno, vel si quis aliis adfines sunt. Et est suprascripta pecia de terra aratoria in propris lateribus per mensura iusta a pertica legitima de pedes duodecim mensurata iugio uno, dinumeracione facta per unoquoque sextario tabulas treinta et ses. Que autem iam dicta pecia de terra aratoria qualiter supra legitur, cum superioribus et inferioribus atque cum ingressoras et accessionibus suis in integrum, dedi a presenti die et ora per hanc cartulam offersionis in vestra qui supra domino meo vir venerabilis abbate fratemque tuorum monachorum a parte predicto monasterio de beatissimo Andrea apostolo usque in maneat et persistat potestatem ad abendum et detinendum; et faciendum exinde vos et cui vos dederitis vestrisque successoris a parte nostro monasterio secundum vestram usum quicquid volueritis sine omni nostra qui supra donatoris heredumque nostrorum contradicione vel repeticione. Quidem expondimus atque promitt(imus) nos qui supra pater et (fi)lio, una cum nostris heredibus vobis qui supra domino (at)que sucessoris a parte nominato monasterio iam dicta res qualiter supra legitur omni tempore ab omni contradicente homine defensare et auctorizare iuxta lex. Quod si ad defensandum minime fecerimus, aut si contra anc cartulam suprascripta donacionis seu offersionis per covis ingenium agere aut causare presumserimus, vel si agentibus consencientes fuerimus, ectiam si apparuerit ullum datum aut factum vel colibet scriptum quod nos qui supra pater et filio in alia parte fecissemus et claruerit, tunc predictas res qualiter supra legitur omni tempore sicut fuerit mehorata aut valuerit sub extimacione in consimili loco in duplum vobis restituarmus, sic inter nos convenimus. Et nec nobis qui supra datoris liceat ullo tempore nolle quod volumus sed quod ic a nobis semel factum vel conscriptum est sub iusiurando inviolabiliter conservare promittimus cum stipulacione subnixa. Actum in castro de predicto Sancto Iohannes feliciter. + Signum ++ manuum de nostris pater et filio Sigezo namque Frogero qui anc cartulam offersionis fieri rogaverunt. + Signum +++++ manuum Ubaldo filius quondam Rofredo de Petro nanque Sige(zo filius) quondam Benzo Beralfi seu Petrus Petronius sitque Vuido filius quondam Igenulfo videlicet Dorotheo Gamordri filius in hic omnia rogati sunt testis. (S.) Aydulfo notarius Sacri Palacii scripsi post tradita et complevi. (S.T.) Ego Girardus Sacri Palatii notarius autenticum huius instrumenti vidi et legi me subscripsi. (S.T.) Ego Bonustempus domini regis Henrici notarius autenticum huius instrumenti vidi ac legi et me subscripsi.

CDP I n. 42, pp. 157-159.