Bacchini, Dell'istoria del monastero di San Benedetto di Polirone, Modena 1696, pp. 31-32.
source date: [[1089] December 1]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Sanctae, et Individuae Trinitatis. Anno Dominicae Incarnationis millesimo octuagesimo ... Indictione XIII. KI. Decembris. Quia monasterium Sancti Martini situm in Collibus destitutum per patre, pastore, et rectore fluctuabit, nos fundatores ipsius loci, scilicet Sigismundus et Ugo domini, mulctaque cogitantes de ordinatione praefati loci, et secum ibidem commorantium, tandem auctore Domino prout nobis utilius visum est in salubre et utile consilium devenimus ut iura et potestas, ac ordinatio ipsius monasterii concurreret abbati monasterii Sancti Benedicti situm inter Padum et Larionem. Quapropter communi consilio, et voluntate monachorum ibidem commorantium, et nostro, ac nostrorum haeredum, subicimus, atque committimus venerabili tibi, Vuilielmo abbati Sancti Benedicti, tuisque successoribus praefatum monasterium cum omnibus suis rebus quas modo habet, vel in antea adquisierit meliorandum, corrigendum, emendandum atque regendum secundum regulam, et instituta Sanctissimi Benedicti, iuxta morem Cluniacensis monasterii, donec monasterium Sancti Benedicti in Cluniacensi ordinatione permanserit. Vel si quis praefatum monasterium Sancti Benedicti a Cluniacensi ordinatione separatum fuerit, supradictam in ordinationem Cluniacensis abbatis deveniat. Ut autem haec omnia rata, et filma omni tempore maneant, ordinamus nos, nostrosque haeredes, ac prohaeredes, aut si quis nostrum, aut praedictorum ea quae a nobis superius concessa temerario ausu infringere, vel corumpere temptaverit rebus, vel rerum admonitus a monachis, vel eorum missis infra duos menses proximos non emendaverit ... facto ex re capite tantum ex iniuria in ... rectoris centum librarurn argenti, poena persolvat medietatem praefatae Ecclesiae si accipere voluerit, et videbitur ipsi abbati. Quoniam etiam anatematis vinculo sit annodatus, et maledictionem Domini, Genitricis, et beati Petri, omniumque sanctorum consequatur. Qui autem ea quae memorata sunt observaverit benedictionem omnipotentis Domini, et supradictorum, consequatur, insuper vitam aeternam. Seculare tantum potestate defensionis a nobis reservantibus secundum Domini promittimus etiam nos germanus Sigismundus, et Ugo, nostrisque haeredes, et prohaeredes, ut si quis nostrurn mortuus fuerit in episcopatu Lucensi, aut Pistoiensi, vel Pisensi per nostra tempora sepellierit ad monasterium Sancti Martini in Collibus. + Signum manibus Sigismundi etc. + Signum manus Ugonis. P. Gibellus interfuit, Gerardus iudex ... interfuit. Ugo causidicus interfuit. Vildebrandus notarius Domini Imperatoris scripsit. Vuido quondam Rustici de Vrigio interfuit.

CDP I n. 42bis, pp. 159-160.