Milano, Archivio di Stato, Museo Diplomatico, Pergamene-S.Benedetto, 1092/666
source date: [1090 September 9] [Manerbio (Brescia)]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(S.) Anno ab incarnacione domini nostri Iesu Christi millesimo nonaiesimo, quinto idus septimber indicione terciadecima, monasterium Sancti Benediciti sito inter Padum et Larionem. Ego Ubertus filius quondam Arduini comes Parmensis, qui profesus sum lege vivere Langobardorum presentibus disi: Quisquis in sanctis ac venerabilibus locis ex suis aliquit contulerit rebus iusta octori vocem in oc seculo centuplum accipiat, insuper quod melius est vita posidebit etenam. Ideoque ego qui supra Ubertus dono et ofero pro anima mea et conius mea et filio meo atque parentorum meorum mercede in pre iam nominatum monasterium in Ubaldus et Petrus monahis et misis eiusdem monasterii; oc est capella una edificata et consecrata in onore Sancti Iusti poxita in castro Medule cum omnibus rebus sibi pertinentibus tam intus quam et de foris. Insuper donavit de suis propris rebus, oc est braide et aliis terris quod est per mensura super totum iuias centum sicut est desinatu per suos misos, hi sunt Urlandus de Lucera et Rustichelo et ceteri. Eo tinore anc mea ofersionem facio quamdiu monasterium Sancti Benedicti manet sub regimine monasterii Sancti Petri Clungniacensis abeat et posideat ipsas res; et si eveneri quod deceserit de gimine cluniacensis monasterii deveniant ipse res in proprio iure cluniacensis monasterii. Ab ac die predictum monasterium dono cedo trado confero et per presente cartulam ofersionis at abendum confinno faciendum; confirmo faciendum exinde a presenti die pars ipsum monasterium aut cui pars ipsum monasterium dederit iure proprietario quicquit voluerit sine omni mea qui supra Uberto et eheredibus meis contradicione. Quidem espondeo atque promitto me ego qui supra Ubertus una cum [m]eis eheredibus tibi predictum monasterio aut cui ipsum monasterium dederit suprascriptis rebus simul cum predicta capella in integro ab omni omine defensare promitto; quod si defendere non potuerimus aut si vobis exinde aliquit per covis inienium subtraere quexierimus tunc in duplum eadem mea donacionem ut supra leitur vobis restituamus sicut pro tempore fuerint melioratis predictis rebus aut valuerit sub estimacione in consimilibus locis. Anc enim cartulam ofersionis Albertus notarius domini reis tradidit et scribere rogavi in qua subter confirmans testibusque obtulit roborandum. Actum intus Roka feliciter. Signum manus suprascripto Uberto qui anc cartulam ofersionis fieri rogavit ut supra. Ubertus comes subscripsi. Signum manibus Bernardo, Markeso, Bono testes rogati viventes Langobardorum lege. (S.) Ego qui supra Albertus notarius domini regis rogatus scripsi post tradita complevi et dedi. de Dallo et de Camuriana interfuerunt.

CDP I n. 43, pp. 161-162.