Milano, Archivio di Stato, Museo Diplomatico, Pergamene-S.Benedetto, 974/665
source date: [1090 September 9] [Manerbio (Brescia)]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(S.) Anno ab incarnacione domini nostri Iesu Christi milesimo nonaiesimo, quinto idus septimber, indicione terciadecima, monasterium Sancti Petri cluniacensis. Ego Ubertus filius quondam Erduini comes Parmensis qui profesus sum leie vivere Langobardorum presentibus disi: Quisquis in sanctis ac venerabilibus locis ex suis aliquit contulerit rebus iusta octori vocem in oc seculo centuplum accipiat, insuper quod melius est vita posidebit eternam. Ideoque ego qui supra Ubertus dono et ofero in predicto monasterio pro anima mea et conius et de filio meo aque parentorum meorum mercede: oc est castrum de Medula cum curte et rebus omnibus mihi pertinentibus esepto capella Sancti Iusti cum centum giugis terre quod antea dedi Sancto Benedicto; et capella Sancti Dalmacii cum omnibus rebus quod dedi Sancto Prospero; et dui giera que dedi Sancte Marie de Maguziano in villa; et similiter dono castrum Sulferini e capella sita in eodem castro et cum omnibus rebus intus et foris pertinentibus at ipsum castrum. Que autem predicte res una cum accesionibus et ingressoribus seu cum superioribus et inferioribus earum rerum, una cum finibus, terminibus, acesionibus et usibus aquarum aquarumque ductibus cum omni iure atiacensis et pertinenciis earum rerum per loca et vokabula quantum ad ipsa castra vel ad ipsas curtes pertinent in integro, esepto quod antea dedi ut nostra scriptum est, ab ac die ad predictum monasterium dono, cecedo, trado, confero et per presentem cartulam ofersionis ad abendum confirmo; faciendum exinde a presenti die pars ipsum monasterium aut cui pars ipsus monasterii dederit iure proprietario quitquit voluerit sine omni mea qui supra Uberto et eheredibus meis contradicione. Quidem espondeo atque promito me [e]go qui supra Ubertus una cum [m]eis eheredibus ad predictum monasterium aut cui pars ipsum monasterium dederit suprascripta castra et curtes una cum omnibus sibi pertinentibus in integro ab omni omine defensare promitto. Quod si defendere non potuerimus aut si vobis exinde aliquit per covis inenium subtraier[e] quexierimus, tunc in duplum eadem mea donacione ut supra leitur vobis restituamus, sicut pro tempore fuerit mellioratis predictis rebus aut valuerit sub estimacione in consimilibus locis. Anc enim cartula ofersionis Albertus notarius domini regis tradidit et scribere rogavi in qua subter confirmans testibus que obtulit roborandum. Actum intus Roka Manerva feliciter. Signum manus suprascripto Uberto qui anc cartulam ofersionis fieri rogavi ut supra. Signum manibus Bernardo, Bono, Markeso testes rogati. (S.) Ego qui supra Albertus notarius domini regis rogatus scripsi post tradita conplevi et dedi.

CDP I n. 44, pp. 163-164.